Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Feminist Kime Denir?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 8–12 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1503 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu Temmuz 2021 I. sayıda, Türkiye’de kadın hakları ve bu hakları savunmak için yapılan yürüyüşleri sormuştuk. İkinci sayıda ise, bu konuyla bağlantılı olarak, “Feminist kime denir?” diye sorduk. “Feminizm” hem Türkiye’de hem dünyada birden fazla tanımı olan ve sık sık çarpıtılan bir kavram. Dolayısıyla, kendini feminist olarak tanımlayan kişiler farklı görüşlere sahip olabilirken, bir yandan da feministlerin savundukları görüşler kendilerine karşı olumsuz önyargılara ve genellemelere dönüşebiliyor.

Toplum gözünde “Feminist” kimdir? Sizler için araştırdık. 

En sık karşılaştığımız 1. ve 3. cevaplar feminist kimlik için yaygın kanılarla örtüşüyor. “Hepsi” şıkkı da eklendiğinde, toplam %51’lik çoğunluk feminizm hakkında genel bir fikir sahibi diyebiliriz.

En sık karşılaşılan 2. cevap “Bilmiyorum/Cevap Yok” ve en sık 4. cevap “hiçbiri”. Bu cevaplardan, toplam  %30 oranında katılımcının feminizm konusunda pek fikir sahibi olmadığını görüyoruz.  

Diğer cevaplardan “Erkek düşmanı”, “LGBT savunucusu”, “Solcu-anarşist”, “Cinsiyetsizliği savunan” olmak üzere, bu dört tanım, aynı zamanda feminist kimliğe karşı olumsuz görüş belirtmek için de kullanılıyor. Diğer taraftan, “Laiklik savunucusu” cevabı olumlu mu yoksa olumsuz mu, kimin söylediğine göre değişebilir. Bu bağlamda, feminizme karşı olumsuz ifadelerden en yaygın olanı “Erkek düşmanı” ifadesi diyebiliriz.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın