Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Birinci Tur Senaryoları

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-11 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu olarak Mayıs 2021’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde öne çıkan isimler konusunda bir araştırma yapmıştık. Bu araştırmada, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında yer alması durumunda Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun birinci turun sonunda zafere ulaşacağını görmüştük. Ali Babacan, Kemal Kılıçdaroğlu gibi isimlerin karşısında ise Recep Tayyip Erdoğan’ın daha yüksek bir oy potansiyeline sahip olduğu yine önemli bulgular arasında yer almıştı. Meral Akşener’in bu konuda diğer isimlerden farklılaşarak yine aday olması muhtemel isimler arasında öne çıkan bir oy oranına ulaştığı saptanmıştı. Türkiye Raporu’nun Ekim ayı araştırmasında Mayıs ayında yaptığımız araştırmadan farklı olarak Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin ortak adayı ve Selahattin Demirtaş’ın aday olması durumunda seçimlerin nasıl şekilleneceği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hangi senaryolarda ikinci tura kalacağını inceledik ve sizler için detaylı bir analiz hazırladık. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, birinci turda olası senaryoları incelediğimizde Cumhur İttifakı ortak adayı Recep Tayyip Erdoğan ve HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın karşısında en yüksek oy potansiyeline sahip muhalefet ortak adayının Mansur Yavaş olduğu görülmekte. Mansur Yavaş’ın aday olması durumunda, diğer muhalefet adaylarına kıyasla “oy kullanmam” cevabını verenlerin de en düşük seviyede olduğu saptanıyor. 

Araştırma sonuçlarına göre, muhalefet ortak adayının Ekrem İmamoğlu olması durumunda ise Erdoğan ile aralarında oy farkının yalnızca %1,1 olduğu görülüyor. Bu senaryoda “oy kullanmam” cevabını verenlerin oranı %13 seviyesinde gerçekleşiyor. Meral Akşener’in muhalefetin ortak adayı olması durumunda oy oranlarının nasıl şekillendiği incelendiğinde ise Erdoğan’ın oy oranının Akşener’den yaklaşık 2 puan fazla olduğu görülürken Selahattin Demirtaş’ın oy oranı %15 seviyesine yükseliyor. Bu durumda, diğer senaryolara kıyasla Demirtaş’ın oy oranının en yüksek seviyede görüldüğü durum, Akşener’in adaylığı ile gerçekleşiyor. 

Muhalefetin ortak adayının Kemal Kılıçdaroğlu olması durumunda ise Erdoğan’ın oy oranı ile farkın oldukça dikkat çekici olduğu görülüyor. Bu senaryoda Erdoğan oyların %40’ını alırken Kılıçdaroğlu’nun oy oranının %28 seviyesinde kaldığını görülüyor. Bu senaryoda öne çıkan bir diğer sonuç ise “oy kullanmam” cevabını verenlerin %19 oranında olması. Yani, Kılıçdaroğlu’nun aday olması durumunda neredeyse her 5 kişiden 1’i oy kullanmayacağını ifade ediyor. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın