Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Hangi İsimler Öne Çıkıyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Henüz seçimlere iki seneye yakın bir zaman olmasına rağmen hem muhalefetin erken seçim çağrıları hem de iktidarın muhalefeti henüz bir adayı olmaması üzerinden eleştirmesi nedeni ile seçim ve adaylık tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Son günlerde Meral Akşener’in çeşitli açıklamaları, ve ardı ardına Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeler, bir ortak aday üzerinde uzlaşma çalışmaları olduğu iddialarını beraberinde getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinde eşi ile birlikte börek yaptığını gösteren resimler ise çeşitli kesimler tarafından Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için yapılan bir PR çalışması olarak nitelendirildi. Peki tüm bu hesapların dışında toplum hangi mevcut liderleri Cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor, Mayıs ayının ilk anketinde araştırdık.

Genel sonuçlara baktığımızda katılımcıların %35’i ortak aday veya partisinin kendi adayı farketmeksizin partisinin desteklediği her adaya oy vereceğini belirtti. Katılımcıların %28’i destekledikleri partinin kendi adayını çıkarmasını tercih ediyor. Buna karşın katılımcıların %25’i desteklediği partinin ittifak içerisinde olduğu partiler ile aday çıkarmasını tercih ediyor.

Genel sonuçlara baktığımızda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha yüksek oranda destek gördükleri tespit edildi. Mansur Yavaş’ın birinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olması durumunda %53 Mansur Yavaş’a oy vereceğini belirtti. Ekrem İmamoğlu’nun birinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olması durumunda %51 Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini belirtti. Meral Akşener’in birinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olması durumunda %45 Meral Akşener’e oy vereceğini belirtti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın