Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Ocak ayında da katılımcılara ekonominin bugünkü durumunun nasıl olduğunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yönetiminde yaşanan değişimden sonra, maliye politikalarında önemli değişiklikler yaşandı. Kasım ayından bu yana politika faizini 675 baz puan artıran TCMB, 2021 yılının ilk PPK toplantısında mevcut politika faizini sabit tutma kararı aldı. Son aylarda uygulanan sıkılaşma politikaları döviz kurunu geriye çekerek sabit bir aralıkta seyretmesine yardımcı oldu. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde toplumun ekonomi algısında bir değişiklik oldu mu? Ocak ayının ikinci anketinde sizler için araştırdık.
Katılımcılara “Ekonominin bugün itibari ile nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %68 Çok Kötü / Kötü yanıtını verdi. Ekonominin ne iyi ne kötü olduğunu düşünenlerin oranı %19 olurken, Çok İyi/ İyi olduğunu düşünenlerin oranı %13 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalarımız ile karşılaştırdığımızda ekonominin Çok Kötü / Kötü olduğunu düşünenlerin oranının uzun bir zaman sonra ilk defa %70 seviyesinin altına indiği tespit edildi. Bu düşüşte bir süredir döviz kurlarında artış yaşanmamasının etkili olduğu söylenebilir, ancak tarihsel açıdan baktığımızda hala toplumun büyük bir bölümünün ekonomi hakkında olumsuz görüşe sahip olduğunu söylemek mümkün.
Anketin ekonomi ile ilgili ikinci bölümünde katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduk. Katılımcıların %57’si bu soruya Çok daha kötü / Daha kötü yanıtını verdi. Buna karşılık ekonominin önümüzdeki bir yıl içinde değişmeyeceğini düşünenlerin oranı %19 olurken, Çok daha iyi / Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı %25 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalar ile karşılaştırdığımızda ekonominin bir yıl sonra Çok daha kötü / Daha kötü olacağını düşünenlerin yaklaşık 1 yıl sonra ilk defa %55 seviyesini aştığı görüldü. Geçtiğimiz aylarda %52-53 bandında hareket eden bu orandaki yükselişi önümüzdeki aylarda takip etmeye devam edeceğiz.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın