Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

HDP Binasına Saldırı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 21–23 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Mayıs 2021 I. anketin sonuçlarında HDP’nin “istenmeyen parti” statüsünün değiştiği sonucu ortaya çıkmıştı. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta HDP’ye karşı nefretin azalmasından ziyade diğer partilere karşı tepkilerin artmasıydı. Bu ay İzmir’de nefret ve şiddet yüklü bir eylem sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Haziran 2021 II. anketimizde “17 Haziran’da gerçekleşen İzmir’deki HDP ofisine saldırıdan sizce sorumlu kimdir? Neden?” diye sorduk.

Araştırmamıza katılanların %34.5’i olaydan haberdar olmadıklarını veya bu soruya bir cevap bulamadıklarını belirttiler. Geriye kalan katılımcıların %27’si bu olaydan yasadışı örgütlerin veya dış güçlerin sorumlu olduklarını ve amaçlarının Türkiye’yi karıştırmak olduğunu belirttiler. Burada sorumlunun kim olduğundan çok, Türkiye’de nefret ve karışıklık istenmediği yorumunu yapabiliriz. Bunu önlemekle sorumlu kurum ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı çalışan güvenlik güçleri. Katılımcıların %15’i bu olayın yaşanmasında güvenliğin yeterince sağlanamaması, ihmalkarlık gibi hatalar olabileceğini düşünüyorlar.

Katılımcılar arasında %10.5 ve yaklaşık %9 oranlarında olmak üzere iki karşıt görülüyor. Bunların ortak noktası, olaydan siyaseti ve siyasetçileri sorumlu tutmaları. Ancak bir taraf HDP’liler provokasyon yaptığı için oldu derken, diğer taraf olayı HDP’nin kriminalize edilmesinin bir sonucu olarak görüyor.

Olaydan en az sorumlu tutulan ise olayın bizzat faili olan Onur Gencer. Katılımcıların %4.5’i bu olayın münferit olduğuna inanıyor. Diğerleri bu olaydan kimin sorumlu olduğu konusunda devlet kurumları, siyasetçiler, yasa dışı örgütler gibi farklı düşüncelere sahip olsa da, %95.5 bu olayın sosyolojik bir arkaplanı olduğunu düşünüyor.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın