Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kanal İstanbul Projesi’ni Destekliyor Musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 21–23 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

2011 yılında bir seçim kampanyası sırasında dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan “Çılgın Proje” Kanal İstanbul’un temel atma töreni yarın gerçekleştirilecek. İ.B.B. Başkanı Ekrem İmamoğlu son yaptığı açıklamada kanal yoluyla Karadeniz’den Marmara’ya çok fazla kirli su akışının yaşanacağını belirtirken, iktidar kanadında Kanal İstanbul Marmara’da başlayan müsilaj sorununa bile çare olarak gösteriliyor. Müsilaj problemi şimdilik Montreux tartışmalarının önüne geçse de, Montreux konusu da hala neticeye ermiş değil. Aynı zamanda, bu projenin iktisadi boyutunu, yani 65 milyar Amerikan dolarının buraya yatırılmasının faydalarını da kamuoyu tam olarak anlamış değil. Seçmen genel seçimlerde AK Parti’yi seçerek projeyi onayladı mı, yoksa yerel seçimlerde CHP’yi seçerek projeyi reddetti mi tartışması da hala devam ediyor. Haziran 2021 II. anketinde katılımcılara tekrar sorduk ve çoğunluk projeye destek vermedi. Bu ayın sonuçlarını Temmuz 2020 ve Mart 2021 ile karşılaştırdık.

Temmuz 2020’den beri Kanal İstanbul projesine destek giderek zayıfladı. Zaman içinde projeye olan desteğin azalması ve “hayır” diyenlerin %60’lara ulaşması, son 10 yıl içinde yukarıda bahsettiğimiz tartışmalar ve soru işaretlerinin hiçbirinin sonuçlanmadığını gösterir nitelikte.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın