Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Tam Kapanma Başarılı Oldu mu?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1509 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Aralık 2020’nin ilk haftasında başlayan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları Mart ayının ilk haftasına kadar devam etti. Bu süre zarfında günlük vaka sayıları 30.000 seviyesinden Şubat ayının sonlarına doğru 10.000 seviyesinin altına indi. Günlük vaka sayılarındaki bu azalmadan sonra 1 Mart günü başlayan kademeli normalleşme süreci ile birlikte günlük vaka sayılarında artış yaşandı ve Nisan ayı ortasında günlük vaka sayısı 60.000 seviyesini aştı. Günlük vaka sayılarındaki bu patlama sonrasında 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma tedbiri alındı. Tam kapanma süreci bitiminde günlük vaka sayısının 5000’in altına inmesi hedeflenirken 21 Mayıs itibari ile bu sayı 9528 oldu. 17 Mayıs günü tam kapanma bitmiş olsa da, 1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşme tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları, kafe ve restoranların yalnızca paket servis yapmaları gibi önlemler devam etmekte. Bu çerçevede toplumun tam kapanma ve kademeli normalleşme süreçlerini nasıl değerlendirdiklerini merak ettik ve Mayıs ayının ikinci anketinde bu konuyu ele aldık.

Katılımcılara yaklaşık üç hafta süren tam kapanma sürecinin ne kadar başarılı olduğunu sorduğumuzda %19 “Çok başarısız” ve %36 “Başarısız” yanıtını vermek üzere katılımcıların toplam %55’i tam kapanma sürecinin başarısız olduğunu düşündüğünü ifade etti. Buna karşılık katılımcıların %39’u tam kapanma sürecini “Başarılı” bulurken, “Çok başarılı” yanıtını verenlerin oranı %6 oldu.

Anketin bu konu ile ilgili ikinci kısmında katılımcılara yeni açıklanan kademeli normalleşme tedbirlerinden hangilerini doğru, hangilerini yanlış bulduklarını sorduk. Genel sonuçlara göre katılımcıların en doğru bulduğu tedbir %62 ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının devam etmesi olurken, en çok yanlış bulunan tedbir %67 ile kamu kurumlarında esnek çalışmaya devam edilmesi oldu. Kafe ve restoranların yalnızca gel al veya paket servis yapabilmeleri ve kahvehane, çay bahçesi, sinema, spor salonları gibi yerlerin kapalı olması katılımcıların yaklaşık %54’ü tarafından doğru bulundu. Son olarak hafta içi saat 21:00 sonrasında sokağa çıkma yasağı uygulanması katılımcıların %60’ı tarafından yanlış bulundu.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın