Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin En Büyük Sorunu Nedir?

“Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusunu daha önce pek çok kez anketlerimizde sormuş ve sorduğumuz zamanki gündeme göre ekonomi, işsizlik, terör gibi farklı sonuçlar elde etmiştik. Örneğin Ekim 2017’de bu soruyu sorduğumuzda birinci sırada %24,2 ile “işsizlik” yanıtını alırken, ikinci sırada %18,7 ile “ekonomik kriz” ve üçüncü sırada %14,8 ile “terör” yanıtını almıştık. 2020 yılına başlarken Türkiye’de gündemin neredeyse her gün değiştiğine şahitlik ettik. Deprem, İdlib meselesi, mülteci krizi ve ekonominin gidişatı gibi pek çok konu gündeme geldi. Bugünlerde ise tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de tek gündem konusu Korona virüs. “Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusunu 17 Mart tarihli anketimizde tekrar sorduk ve sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.
En_onemli_sorun_data (2).jpg
Genele baktığımızda katılımcıların %39’u Türkiye’nin en büyük sorununun Korona virüs olduğunu düşünürken, %21’i “ekonomi” ve yaklaşık %12’si “terör” yanıtını verdi. Mülteciler yanıtını verenler ise yalnızca %10 ile dördüncü sırada yer aldı. Buradan da anlaşılacağı gibi gündemde yer alan sorunlar genelde kamuoyu tarafından daha ön planda tutuluyor. Korona virüs sorununa ek olarak tüm Dünya piyasaları geçtiğimiz haftadan beri büyük düşüşler yaşamakta. Benzer bir durum ülkemizde de gerçekleşirken dolar kurunun 6.57 seviyelerine geldiğini görmekteyiz. Korona virüs salgını atlatılsa bile önümüzdeki birkaç yıl global bir gerileme yaşanabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Anket sonuçlarımıza göre Borsa İstanbul’un yaşadığı kayıplar ve dolar kurundaki artış toplumun %21’ini etkilemiş gibi görünüyor. Son olarak yanıtların parti kırınımını incelediğimizde AK Parti ve MHP seçmenlerinin %42’sinin Korona virüs yanıtını verdiğini görüyoruz. İYİ Parti ve CHP seçmenleri ise sırasıyla %33,5 ve %28,3 oranında “ekonomi” yanıtını verdi.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın