Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin En Önemli Sorunu Nedir?

Koronavirüs salgınınında vaka sayılarının arttığı, ekonomideki sorunların derinleştiği ve dış politikada gerilimlerin arttığı bu dönemde katılımcılara “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusunu sorduk. Daha önce anketlerimizde yer verdiğimiz bu açık uçlu soruyu Ekim ayının ikinci anketinde tekrarladık ve önceki bulgularımız ile karşılaştırarak bir analiz hazırladık.
Katılımcılarımıza “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusunu sorduğumuzda daha önce de olduğu gibi katılımcıların çoğunluğu ekonomiye ilişkin cevaplar verdi. %33,9 mevcut düzende Türkiye’nin en önemli sorunun ekonomi olduğunu belirtirken, %19,5’i işsizlik cevabını verdi. Katılımcıların %2 ve %1,8’i ise soruyu sırasıyla geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı şeklinde yanıtladı. Öte yandan, katılımcıların %5,7’si Türkiye’nin en önemli sorununu terör, %4,6’sı kötü yönetim, %4,2’sinin ise eğitim sistemi olduğunu beyan etti.Aynı soruyu Mart ayının ikinci anketinde sorduğumuzda katılımcıların %39’u Koronavirüs salgını yanıtını verirken, ekonomi yanıtını verenlerin oranı %21,4 ve işsizlik yanıtını verenlerin oranı %9,4 olarak gerçekleşmişti. Haziran ayının ikinci yarısında ise bu yanıtları veren katılımcıların oranında ciddi oranda artış yaşanmıştı. Haziran ayının ikinci anketinde en çok verilen yanıt %40 ile ekonomi olurken, katılımcıların %16’sı işsizlik yanıtını vermişti. Katılımcıların yaklaşık %10’u ise Haziran ayının ikinci yarısı itibari ile Türkiye’nin en büyük sorununu Koronavirüs salgını olarak değerlendirmişti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın