Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Yeni Tedbirler Hak ve Özgürlüklerimizi İhlal Ediyor Mu?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2–5 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1512 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran’da  normalleşme tedbirlerini açıklaması ile kamuoyunda yeni bir tartışma kapısı aralandı. Sokağa çıkma saati sınırlamaları ve yasaklarının devam etmesi toplumun bir kesimi tarafından hak ve özgürlüklerin ihlali olarak yorumlanırken bir kesim ise yeni kısıtlamaların vaka ve ölüm sayılarındaki düşüşün korunması adına gerekli olduğu ifade etti. 

Bu tartışmalar ışığında, Haziran ayının ilk anketinde katılımcılarımızdan hafta içi sokağa çıkma saati sınırlaması, kafe ve restoran gibi işletmelere koyulan hizmet saati sınırlaması ve pazar günleri devam eden sokağa çıkma yasağını hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirmelerini istedik. 


Katılımcıların %43’ü hafta içi 22.00 sonrası sokağa çıkma yasağını hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği için  yanlış bulduğunu söyledi. Aynı oranda katılımcı(%43) ise paket servisi dışında kafe, restoran gibi işletmelerin 21:00’a kadar hizmet verebilmesi kararını hak ve özgürlükleri ihlal etmesi sebebiyle onaylamadığını ifade etti. 

Katılımcıların yarısı ise Pazar günleri sokağa çıkma yasağını hak ve özgürlüklerini ihlal etmesi sebebiyle yanlış bulduğunu söylerken özellikle bu karara karşı olan tepkinin daha yüksek olduğu gözlendi.

 

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın