GÜVENİLİR, AÇIK, GÜNCEL VERİ

İstanbul Ekonomi Araştırma olarak şu ana kadar kendi kaynaklarımızla yaptığımız tüm kamuoyu araştırmalarını sizlerin kullanımına, ücretsiz olarak açmaya karar verdik. Bu çerçevede her ay 2-3 tane Türkiye çapında yapılacak anketlerimizin sonuçlarını ve analizlerini haftalık olarak paylaşacağız. Buna ek olarak, eski araştırma sonuçlarımızı da zaman içerisinde yükleyerek geniş bir kamuoyu araştırmaları envanteri oluşturmak istiyoruz. Aksi belirtilmediği sürece, sayfada yer alan araştırmalar Türkiye çapında 12 ilde yaklaşık 1500 kişi ile yapılmıştır. Sonuçlar %95 güven aralığı ve +/- 2.5 hata payı ile istatistiki olarak anlamlıdır.

TÜRKİYE RAPORU'NU TAKİP EDEN ÖĞRENCİLERE ÖZEL İNDİRİM

Öğrenciyseniz Türkiye Raporu'na ayda sadece 5₺ veya yılda sadece 60₺'ye üye olabilirsiniz.

Not: Üyeliğinizin geçerli olması için aktif olarak kullandığınız “edu.tr” uzantılı bir e-mail adresinizin olması gerekmektedir. 

Ayrıcalıklı

Üyelik

10₺ / Ay

Yıllık yalnızca 100 TL

Aylık kamuoyu araştırma sonuçları
Geçmiş araştırma sonuçları
Haftalık haber bülteni
Ayda iki detaylı analiz raporu
Kırılımlı sonuçlar
Trend analizi

Kurumsal

Üyelik

Bizimle iletişime geçin

Aylık kamuoyu araştırma sonuçları
Geçmiş araştırma sonuçları
Haftalık haber bülteni
Ayda iki detaylı analiz raporu
Kırılımlı sonuçlar
Trend analizi
Şirket içi sınırsız erişim
Aylık konferans aramaları

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye Raporu, bağımsız bir araştırma şirketi olan İstanbul Ekonomi Araştırma’nın ayda iki kere Türkiye çapında düzenlediği anket sonuçlarının paylaşıldığı internet sitesidir. Türkiye Raporu’nun amacı sıkça değişen gündem konuları hakkında toplumun düşünceleri hakkında içgörü edinmek ve sonuçları kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmaktır.

Türkiye Raporu anketleri Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri (CATI) ile gerçekleştirilmektedir. Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, her ay iki kere Türkiye çapında 12 ilde yaklaşık 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur. Araştırmalarımızda yer verdiğimiz 12 il Türkiye’nin 12 İBBS bölgesini temsil etmektedir. Türkiye İBBS (İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması), Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması içinde Türkiye için kullanılan sınıflandırmadır. 2003 yılında geliştirilen bu standart Avrupa Birliği tarafından denetlenmektedir. Türkiye geneli nüfusu temsil etmek için anket sonucu elde ettiğimiz ham veri Türkiye İBBS standardına uygun şekilde eğitim, yaş ve cinsiyet bilgileri kullanılarak ağırlıklandırılmaktadır. Anket sonuçlarımız %95 güven aralığı ve +/- 2,5 hata payı ile istatistik olarak anlamlı neticeler vermektedir.

Her ayın başında ve ortasında gerçekleştirdiğimiz anketleri katılımcıların çeşitli demografik bilgilerine göre inceleyerek çok daha detaylı analizler hazırlamaktayız. Burada başlıca yaş, eğitim, sosyoekonomik durum, siyasi tercih, cinsiyet vb. gibi kırılımları incelemekte ve toplumun farklı kesimlerinin gündemde yer alan konular etrafında ne kadar birleştiğini veya ayrıştığını tespit etmekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek ve üye olmak için tıklayın.

Ayrıcalıklı Üyelik paketine abone olan üyelerimize her ayın 15'i ve 30'unda olmak üzere ayda iki detaylı rapor göndermekteyiz. Üye olmanız durumunda size özel email listemize eklemekte ve her ayın 15'i ve 30'u tarihlerinde raporları size email yolu ile göndermekteyiz. E-maillerin içerisinde raporları indirebileceğiniz bir link ve şifre gönderilmektedir. Yönlendirildiğiniz sayfada belirtilen alana bu şifreyi girdikten sonra raporu indirebilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden örnek raporlarımıza erişebilirsiniz:

 

 

Kasım 2020 -Vol. II | Rapor 26

Kasım 2020 - Vol. I | Rapor 25

Can Selçuki, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra Bocconi Üniversitesi’nden Ekonomi ve Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Şu anda pazar araştırma ve büyük veri analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinde Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Bundan önce, Dünya Bankası Ankara ofisinde 4 yıl olarak ekonomist görevini sürdürmüştür. Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektöre ile Türkiye’de rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur. Bu kapsamda bölgesel kalkınma, rekabet ve inovasyon politikalarına odaklanıştır. Dünya Bankası’na katılmadan önce 3 sene boyunca Brüksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi’nde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır.