Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

20 Mart Tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1515 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

20 Mart sabahı yayınlanan kararnameler ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshi ve Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal’ın yaklaşık dört buçuk ay süren görevinin sonlandırılması kararları kamuoyunda ve yabancı basında büyük bir yankı uyandırdı. Türkiye’de aile içi şiddetin önemli bir toplumsal sorun olduğu düşünüldüğünde hem kadınları koruyan uluslararası bir sözleşmenin feshi büyük tepki çekerken aynı zamanda uluslararası bir sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesinin hukuka aykırı olduğu savunuldu. Ek olarak, Naci Ağbal’ın görevine son verilmesi ile ise Merkez Bankası başkanlığında yaklaşık 21 ay içinde üçüncü değişiklik yapılmış oldu. 

Bu gelişmeler çerçevesinde, katılımcılarımızın alınan bu kararlar konusundaki düşüncelerini merak ettik ve sizler için araştırdık. 

Katılımcıların %62’si İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını yanlış bulduğunu ifade etti. %67 oranında katılımcı ise Merkez Bankası başkanının görevden alınmasını yanlış bulduğunu beyan etti. Bu anlamda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan bu iki kararın da halkın beklentileri ile örtüşmediği tespit edildi.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için