Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ali Babacan’ın Teke Tek Programındaki Performansı Görüşünüzü Nasıl Etkiledi?

Ali Babacan, geçtiğimiz hafta Fatih Altaylı’nın konuğu olduğu Teke Tek programında AK Parti’den ayrılış sebepleri, yeni kuracağı partinin siyasi duruşu ve programı gibi akılları kurcayalan önemli soruları yanıtladı.
Program özellikle sosyal medyada geniş yer buldu. 26 Kasım’da yayınlanan Teke Tek’in konuğunun Ali Babacan olacağının duyurulmasından itibaren Ekşi Sözlük’te Babacan hakkında 490 entry girilirken #AliBabacanHabertürk’te etiketi Twitter’da en popüler ikinci sıraya kadar yükseldi. Programın Türkiye genelinde nasıl bir yankı bulduğunu ise sizler için araştırdık.

0.jpg
4-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz anketimizi yanıtlayanların %20,2’si programı izlediklerini, %6,1 ise izlemediğini ancak hakkında çıkan haberleri takip ettiğini dile getirdi. Programı izleyen veya daha sonra medyadan takip edenlerin  %52,9’u Ali Babacan’a ilişkin görüşlerinin etkilenmediğini ifade etti. Programı çeşitli kanallardan takip etmiş olan her 10 katılımcıdan 3’ü program sonrasında Babacan hakkında daha olumlu bir görüşe sahip olduğunu, %16,7 ise daha olumsuz bir görüşe sahip olduğunu belirtti.
Program sonrasında Ali Babacan hakkında daha olumsuz görüşe sahip olduğunu belirtenlerin %63,2’si bu Pazar seçim olması halinde AK Parti’ye oy vereceğini söyledi. Dolayısıyla, program sırasında AK Parti’den ayrılışını «bir toplumsal ve ahlaki sorumluluk» olarak değerlendiren Babacan’ın AK Parti’ye yönelik ciddi eleştirilerinin AK Parti seçmeninde memnuniyetsizliğe sebep olduğu görüldü. Öte yandan, bu Pazar seçim olması halinde İYİ Parti’ye oy vereceğini belirtenlerin sadece %3,7’si görüşlerinin olumsuz yönde değiştiğini ifade etti.
Son olarak, geçtiğimiz 24 Haziran genel seçimlerinde AK Parti’ye oy verdiğini, ancak bu Pazar seçim olması halinde oy vermeyeceğini  ifade eden ve genelin %8,7’sini oluşturan kesim nezdinde tamamen zıt yönde bir görüş oluştuğu görüldü. Geçmişte AK Parti seçmeni olan bu kitleden program hakkında bilgi sahibi olanların %42,4’ü programın Babacan hakkında daha olumlu görüşlere sahip olmalarına sebep olduğunu belirtirken, programın kendilerini olumsuz etkilediğini ifade edenlerin oranı yalnızca %13,7 oldu. Bu durum, Babacan’ın AK Parti’den memnun olmayan seçmen için alternatif olarak öne çıkabileceğini düşündürdü.
00.jpg

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?