Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Andımız’ın Okullarda Okutulması Gerektiğini Düşünüyor musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 1921 Mart tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1505 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Danıştay’ın Mart ayı ortasında verdiği, okullarda Andımız’ın okutulmasını kaldırmayı öngören kararı, daha önceden de ortaya çıkan Andımız tartışmalarını yeniden alevlendirdi. 2013 yılında Andımız’ın ilkokullarda okutulması kaldırılmıştı. O dönemde Başbakan Erdoğan bu kararı Andımız’ın sınıflandırıcı bir metin olduğu yönünde açıklamalar yaparak desteklemişti. 2018 yılında bir mahkeme kararıyla Andımız tekrardan geri getirilmişti. 2018 yılında Andımız’ın okutulmamasını iptal eden karar 12 Mart 2021 tarihinde tekrar bozuldu. Karar kapsamında Andımız artık okutulmayacak. Bu nihai karar siyasi polemiğe neden olmasının yanında sosyal medyada da tepki gördü. Bu gelişmelerin ışığında, Mart ayı ikinci anketinde katılımcılara Andımız’ın okutulması hakkındaki düşüncelerini sorduk.

 

Andımız’ın okullarda okutulması gerektiğini düşünüyor musunuz sorusuna katılımcıların %75’i ‘Evet’ cevabını verdi. Bu soruya, ‘Hayır’ diyenlerin oranı ise %19’da kaldı. Andımız’ın okutulması hakkında dönen tartışmalar üzerine ‘Fikrim yok / Cevabım yok’ diyenlerin oranı ise %6 oldu.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın