Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

CHP’nin CNN Türk’e Çıkmama Kararına Katılıyor Musunuz?

Medya ile politikanın etkileşimi sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tartışma konusu. Amerika’daki liberal-konservatif medya ayrımı ve iki tarafında kendi dünya görüşüne uygun politik partileri desteklemesinin yarattığı kutuplaşma en son ABD başkanlık seçimlerinde “yalan haber” (fake news) tartışmalarında su yüzüne çıkmıştı. Benzer bir tartışma konusunun Türkiye’de de olduğu aşikâr; laik ve muhafazakâr kesim birbirlerinin medya kanallarına güvenmezken karşı tarafı havuz, yandaş ve hatta terörist gibi sıfatlar ile nitelendirebilmekte. CHP’nin CNN Türk’ü boykot etmesi de medyadaki kutuplaşmanın en güncel ve gündeme gelen örneklerinden. CHP Genel Başkan yardımcısı Tuncay Özkan 6 Şubat’ta “taraflı yayın yaptıkları ve partilerine tuzak kurdukları” gerekçesiyle CNN Türk’ü boykot ettiklerini, CHP’den kimsenin CNN Türk yayınlarına katılmayacağını belirtti ve vatandaşa da CNN Türk’ü izlememe çağrısında bulundu. Peki, vatandaş CHP’nin boykot kararı hakkında ne düşünüyor?
chp_cnn.jpg
Şubat ayı anketimizde sorduğumuz “CHP’nin CNN Türk ekranlarına çıkmama kararı alması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “hiç katılmıyorum” diyenler %10, “katılmıyorum” diyenler %27.8, “ne katılıyorum ne de katılmıyorum” ile cevap verenler %18.4, “katılıyorum” diyenler %16.9, ve “tamamen katılıyorum” cevabı verenler %10.4 oldu. Katılımcıların %16.5’i ise “Fikrim yok/Cevabım yok” seçeneğini tercih etti. Genel olarak baktığımızda halkın %37.8’i CHP’nin boykot kararına katılmazken, %27.3’ü desteklediğini belirtti. Verilen cevapların politik parti tercihlerine göre kırınımına baktığımızda ise AK Parti seçmeninin %44.4’ü “hiç katılmıyorum” ve “katılmıyorum” cevabı verirken, %17.9 katıldığını veya tamamen katıldığını belirtti. CHP seçmeninde ise %24.4’lük bir bölüm karara katılmazken, %42.1’i katıldığını belirtti. Yani bir başka değiş ile politika ve medyadaki kutuplaşma, daha düşük bir ölçekte olsa bile halk nezdinde de mevcut.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın