Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Çin Mallarından Koronavirüs Gelir Mi?

İlk kez Aralık 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde tanılanan Korona Virüsü, 28 Şubat 2020 itibariyle dünya çapında toplam 83,385 vakaya ulaşmış, bunların 2,858 kadarı can kaybıyla sonuçlanmıştır ve tanıların büyük çoğunluğu Çin Halk Cumhuriyeti’nde gözlemlenmiştir. Öte yandan, son günlerde yeni vaka sayısı Çin’de azalma trendine girerken, dünyada bu durum tam tersidir. Orta Doğu, Avrupa ve hatta Latin Amerika’da günden güne yayılan hastalık, Türk toplumu içerisinde de bir panik havası oluşmasına neden olmuştur. Korona virüsü her ne kadar dünyaya yayılmış olsa da dünya toplumu özellikle Çin’den gelen ürünlere karşı bir hassasiyet geliştirmiştir. Bu hassasiyet Türkiye’ye de yansımıştır. Hükümetin Çin’den gelen canlı ve cansız hayvan, hayvansal ürünler, ve yan ürünlerin ihracatını virüse karşı önlem amacıyla durdurması buna örnek teşkil etmektedir. Peki, bu hassasiyet, Türk toplumuna nasıl yansımıştır? Sorunun cevabını soru sorarak aradık ve vatandaşa “Sizce Çin’den gelen ürünlerin korona virüsü taşıma ihtimali var mı?” sorusunu yönelttik:
corona__.jpg
Anketimize katılanların yüzde 76.3’ü alışveriş yaparken aldığı ürünün hangi ülkede üretildiğine dikkat ettiğini söylemiş, yüzde 23.7’si ise tam aksine bir cevap vermiştir. Buna karşılık, katılımcıların yüzde 77.2’si Çin’den gelen ürünlerin Korona virüsü taşıyabileceğini düşünürken, 22.8’lik bir kesim böyle düşünceye sahip olmadığını ifade etmiştir. Şüphesiz bu durum, 2018 verilerine göre Türkiye’ye 20 milyar dolardan fazla ihracat yapan Çin’in Türkiye’ye olan nihai ürün (final good) ihracatını olumsuz etkileyecektir. Hatta, bu olumsuzluğun hali hazırda Türk-Çin e-ticaretine yansıdığını söylemek mümkündür. Türkiye’nin önde gelen çevrimiçi alışveriş sitelerinin birinin genel müdürünün yaptığı açıklamaya göre Çin’e verilen günlük yüz bin sipariş, Korona virüsü sonrasında on binlere kadar düşmüştür ve bu yüzde 90’lık bir azalma anlamına gelmektedir. Bu düşüş, yerli üretici için bir fırsat olarak görülebilirken, tüketicilere fiyat artışı olarak olumsuz yansıyabilir. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın