Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Çoklu Baro Düzenlemesine Bakış

Geçtiğimiz günlerde toplumun büyük kesimi, barolara yönelik düzenlemeler içeren çoklu baro sistemi kavramına aşina hale geldi.  5 binden fazla avukat bulunan illerde, minimum 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baronun kurulabileceğini belirten yeni düzenleme, ülke çapında pek çok avukat tarafından “savunma hakkının kısıtlanması” olarak nitelendirildi ve protesto edildi. Yakın zaman önce Adalet Komisyonu’nda kabul edilen çoklu baro düzenlemesinin, önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nda incelenmesi bekleniyor. Bu çerçevede, yeni baro düzenlemesine toplumun gözünden bakmaya çalıştık.
coklu_baro_data.jpg
Anketimizde katılımcılara “Büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasına imkan veren çoklu baro sistemini destekliyor musunuz?” sorusunu yönelttik. Sonuçlara göre katılımcıların %36,7’si bu fikre sıcak bakarken, %44,7 yeni sistemi kabul etmiyor. Katılımcıların %18,6’sının ise “çoklu baro” kavramıyla tanışmamış olduğunu görüyoruz. Bu durum, yaklaşık olarak her 5 katılımcıdan birinin, doğrudan veya dolaylı etkilenebileceği bir konuda bilgi sahibi olmadığını gösteriyor.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın