Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Covid-19 İstatistikleri Gerçeği Yansıtıyor Mu?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, pandeminin ilk gününden beri günlük Koronavirüs istatistiklerini kamuoyu ile paylaşıyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında Fahrettin Koca bir süredir günlük vaka sayısı yerine günlük hasta sayısı verilerinin açıklandığını belirtmiş ve ikisi arasındaki farkı detaylıca açıklamıştı. Yapılan bu açıklamaya göre ülkemizdeki günlük vaka sayısının açıklanan verilerin çok daha üzerinde olduğu anlaşılmıştı. Bu konu tartışmalara neden olurken, Türkiye Raporu olarak Nisan ayından beri takip ettiğimiz Sağlık Bakanlığı’na güven seviyesini Ekim ayının ilk anketinde tekrar sorduk, ve pandemi başlangıcından beri Sağlık Bakanlığı’na olan güvenin değişip değişmediğini görme şansı edindik.

Sonuçlara göre geçtiğimiz altı ay içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük verilere olan güven seviyesinin tam tersi bir yönde hareket ettiğini görmek mümkün. Nisan ayının ilk haftası itibari ile Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerin gerçeği yansıttığını düşünenlerin oranı %62 olurken, Ekim ayının ilk haftasında bu oran %38 olarak karşımıza çıkıyor. Güven seviyesinin neredeyse yarı yarıya geldiği Ağustos ayını takiben geçtiğimiz haftalarda yaşanan gelişmelerin güven seviyesini bir hayli azalttığını söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın