Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Doğu Akdeniz’de Neler Oluyor?

Türkiye, son birkaç yıldır farklı ülkeler ile politik gerilimler yaşıyor. Özellikle son zamanlarda Türkiye’nin dış politika gündeminden düşmeyen Doğu Akdeniz meselesi ise bir süre daha gündemdeki yerini koruyacak gibi duruyor. Peki Türkiye’nin bölgedeki çıkarları nelerdir? Bölgedeki gerilimin altında yatan temel sebep ne olabilir? Toplumun Doğu Akdeniz meselesi hakkında bilgisini nesnel olarak tayin edebilmek ve toplumdaki yansımasını görebilmek için Ağustos ayının ikinci raporunda bu konuyu araştırdık.
doguakdenizdata.jpg
Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin sebebini sorduğumuz araştırmamızda katılımcıların %59’u Doğu Akdeniz’de yaşanan temel problemin enerji kaynaklarına olan erişim ile alakalı olduğunu belirtti. Katılımcıların %31,3’ü ise gerilimin temel sebebinin Yunanistan ve diğer ülkelerin Türk gemilerinin Akdeniz’de serbestçe çıkmalarını engellemek isteği olduğunu söyledi. Son olarak katılımcıların %2,8’si ise gerilimin temel sebebinin Akdeniz’deki balıkçılık yapılan bölgelerle ilgili olduğunu söyledi.

 

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın