Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonomi Takibi ve Yatırım Tercihleri

Koronavirüs salgınının etkisiyle sarsılan ekonominin gidişatı, toplum tarafından çeşitli göstergeler aracılığı ile takip ediliyor.  Merkez bankası faiz oranları, altın fiyatı, borsa endeksi ve hatta çarşı pazardaki fiyatlar olabilen bu göstergelerin toplumda ne kadar bilindiğini / takip edildiğini merak ettik. Ek olarak, özellikle 2018’deki döviz krizinden sonra yaraları derinleşen ve iç ve dış pek çok şoka maruz kalan ekonomi içerisinde, toplumun ne kadarının borç içinde olduğunu nesnel olarak tayin edebilmek istedik. Temmuz ayının ikinci anketinde bu iki önemli konuyu sizler için araştırdık.
Ekonomi Takibi ve Yatırım Tercihleri-Data-1.jpg
Anketimizin ilk kısmında katılımcılarımıza “100 bin TL’niz olsa nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunu yönelttik. Katılımcıların %29’u “Altın alırım” cevabını verdi. Yaklaşık %1 puanlık fark ile “Borçlarımı öderim” seçeneği ikinci, “Ev veya araba kredisi için teminat olarak kullanırım” seçeneği %23 ile en çok tercih edilen üçüncü seçenek oldular. “Döviz alırım” ve “Elimde tutarım” seçenekleri de %9 bandında seyretti.
Ekonomi Takibi ve Yatırım Tercihleri-Data-2.jpg
İkinci kısımda, toplumun ekonominin gidişatını hangi göstergelerle tayin ettiğini bulmaya çalıştık. Sonuçlara göre, yaklaşık olarak her 4 katılımcıdan biri ekonominin gidişatını anlamak için Merkez Bankası faiz oranlarını kontrol ediyor, %23 altın fiyatını esas alıyor, ve %15 ekonominin ne yöne gittiğini ölçmek için çarşı pazardaki fiyatlara bakıyor. “Enflasyon”, “işsizlik” ve “doların fiyatı” seçenekleri birbirlerine yakın oranda tercih edildi ve %9-12 bandında seyretti. Son olarak, yaklaşık olarak her 100 katılımcıdan 3’ünün, ekonominin gidişatını anlamak için borsa endeksine baktığı görüldü.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın