Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonomideki Sorunları Hangi Lider Çözer?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1515 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Çeşitli mecralarda ve kamuoyunda kararsızların sayısının çokluğu ve siyaset müessesine güvenin azaldığı konuşulduğu günlerde Türkiye’nin sorunlarını çözmek konusunda hangi siyasi figürlere ne kadar güven duyulduğunu araştırdık.  Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başlanmasının üzerinden 1 yıl geçmesi ile birlikte ekonomideki sorunlar giderek derinleşmeye devam ediyor. Sağlık ile birlikte ülkenin en önemli sorunlarından birisi olan ekonomiyi hangi liderin düzeltebileceğini katılımcılara sorduk. 

Son bir yılda ekonomik problemlerin çözümüne dair siyasetçilere duyulan güvenin hızla azaldığı görülmekte. Aynı soruyu Mayıs 2020’de sorduğumuzda “Hiçbiri” yanıtını verenlerin oranı %20, Ekim 2020’de %32 olarak karşımıza çıkmıştı. Nisan 2021’e gelindiğinde ise ekonomideki sorunları hiçbir liderin çözemeyeceğini düşünenlerin oranı %39 oldu. Buna paralel olarak tüm siyasetçilerin tercih edilme oranlarında düşüş yaşandı. Bu anlamda en çok düşüş yaşayan lider Cumhurbaşkanı Erdoğan olurken, katılımcıların en çok tercih ettiği isim yine Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Katılımcıların en çok tercih ettiği diğer isimler %7 ile Meral Akşener, %6 ile Kemal Kılıçdaroğlu ve %5,6 ile Ali Babacan oldu. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için