Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Kasım 2019’dan beri sorduğumuz ve Sürekli Takip serimizin bir parçası olan “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna bir soru daha ekleyerek kamuoyunun ekonominin bugünü ve geleceği hakkındaki görüşleri konusunda detaylı bir araştırma yaptık. Ülkemizde pandemi öncesi yaşanan bazı ekonomik sorunlar, COVID19 krizi ile derinleşerek vatandaşın hayatını etkilemeye başladı. Haziran ayının ikinci anketi sonuçlarına göre de toplumun yaklaşık %49’u ekonominin ve geçim rahatlığının 10 yıl öncesine göre Çok daha kötü/Daha kötü olduğunu düşünüyor. Bu çerçevede toplumun ekonominin bugünü ve yarınına olan bakışını ölçmek adına bu konuyu Temmuz ayının ilk anketinde yine ele aldık.
Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data-2 (1).jpg
Katılımcılara, “Bugün itibari ile ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %52 Çok kötü/Kötü yanıtını verirken, yaklaşık %30 Çok iyi/İyi yanıtını verdi. Geriye kalan katılımcılar ise ekonominin bugünkü durumunu ne iyi ne de kötü bulduğunu ifade etti. Önceki ay elde ettiğimiz sonuçlar ile karşılaştırdığımızda ekonominin bugün Çok Kötü/Kötü olduğunu düşünen katılımcıların oranında 8 puanlık bir düşüş görüldü. Öte yandan ekonominin bugün Çok iyi/İyi olduğunu düşünen katılımcıların oranında da yaklaşık 7 puanlık bir artış söz konusu.
Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data (1).jpg
Anketimizin ikinci kısmında katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %44 Çok daha kötü/Daha kötü olacak yanıtını verirken, %38 Çok daha iyi/Daha iyi olacak yanıtını verdi. Geriye kalan katılımcılar ise ekonominin durumunda bir yıl sonrasında herhangi bir değişiklik olmayacağını düşündüklerini ifade ettiler. Geçtiğimiz ay elde ettiğimiz sonuçlar ile karşılaştırdığımızda ekonominin Çok daha iyi/Daha iyi olacağını düşünenlerin oranında yaklaşık 10 puanlık artış gerçekleşti. Öte yandan, ekonominin önümüzdeki yıl Çok daha kötü/Daha kötü olacağını düşünenlerin oranında yaklaşık 7 puanlık bir düşüş söz konusu.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın