Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü Ve Yarınına Bakış

Kasım 2019’dan beri sorduğumuz ve Sürekli Takip serimizin bir parçası olan “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna iki soru daha ekleyerek kamuoyunun ekonominin bugünü ve geleceği hakkındaki görüşleri konusunda detaylı bir araştırma yaptık. Ülkemizde ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden 3 ay geçmesinin ardından toplumun önemli bir kısmında virüs konusunda endişe devam ederken, virüsün getirdiği ve salgın öncesinde de devam eden ekonomik sorunların vatandaşı kaygılandırdığı görülüyor. Ekonominin önümüzdeki yıl içerisinde nasıl olacağı sorusuna ek olarak toplumun ekonominin bugünü hakkında ne düşündüğünü sorduk. Son olarak ekonominin önümüzdeki yıl içerisinde daha iyi olacağını düşünen katılımcılara bu düşüncelerinin altında yatan ana sebebi sorduk.
Ekonominin-bugunu-yarına-bakis-data 2.jpg
Katılımcıların toplamda %60’ı ekonominin bugün itibari ile kötü veya çok kötü olduğunu düşünürken, yaklaşık %23’ü iyi veya çok iyi olduğunu düşünüyor. Katılımcıların en sık seçtiği yanıt %38 ile “Çok kötü” yanıtı olurken, katılımcıların yalnızca %6,7’si ekonominin “Çok iyi” olduğunu düşünüyor. Sonuçlara baktığımızda toplumun geniş kesimlerinde ekonomi hakkında negatif bir algı olduğunu söylemek mümkün.
Ekonominin-bugunu-yarına-bakis-data 3.jpg
Sürekli Takip: Ekonomik Beklenti bölümünde de belirttiğimiz üzere önümüzdeki yıl ekonominin Kötü/Çok Daha Kötü olacağını düşünen katılımcıların oranı Ocak 2020’den beri en yüksek seviyesinde. Buradaki en çarpıcı değişim ise “Çok daha iyi olacak” yanıtını veren katılımcıların oranının bir önceki aya göre %15 düşüş göstermesi oldu. Buradan eksilen katılımcıların “Daha kötü olacak” ve “Çok daha kötü olacak” yanıtlarına eşit bir şekilde dağıldığını söylemek mümkün.
Ekonominin-bugunu-yarına-bakis-data.jpg
Ekonominin geleceği ile ilgili olumlu görüşe sahip olan katılımcılara neden önümüzdeki yıl ekonominin daha iyi olacağını düşündüklerini sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %30’u hükümetin doğru politikalar izlediğini ve izlemeye devam edeceğini düşündüğü için ekonominin daha iyi olacağını ifade etti. Katılımcıların yaklaşık %24’ü ise ülke olarak en kötüsünü gördüğümüzü ve buradan ancak daha iyiye giderek çıkacağımızı düşündüğünü belirtti. Son olarak katılımcıların %21’i Türkiye’nin krizi fırsata çevireceğini düşünürken, %18’i Koronavirüs sonrası tüm ekonomilerin ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin de düzeleceğini düşündüğünü ifade etti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın