Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Bugün gerçekleştirilen PPK toplantısı sonucunda Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak 10,25 seviyesine yükseltti. Merkez Bankası’nın bu kararı öncesi ve geçtiğimiz günlerde yaşanan kur artışlarından önce düzenlediğimiz ankette katılımcılardan ekonomiyi değerlendirmelerini istemiştik. Her ayın ikinci anketinde kamuoyunun ekonominin bugünü ve geleceği hakkındaki görüşlerini analiz etmek adına sorduğumuz iki soruyu Eylül ayının ikinci anketinde yeniden sorduk. Tüm bunları bir araya getirerek ekonomideki gidişatın toplumdaki yansıması hakkında bir analiz hazırladık.
Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data-2 (8).jpg
Genel sonuçlara baktığımızda katılımcıların toplamda %66’sı ekonominin bugün itibari ile Çok kötü/Kötü olduğunu ifade etti. Bu oran bu zamana kadar gördüğümüz en yüksek olan %53 seviyesinden 14 puan daha fazla. Bir önceki ayın sonuçları ile karşılaştırdığımızda bu oranda 20 puanlık bir artış söz konusu. Öte yandan katılımcıların yalnızca %12’si ekonominin bugün itibari ile Çok iyi/İyi olduğunu belirtti. Ekonominin “Ne iyi ne kötü” olduğunu düşünen katılımcıların oranı ise %20 olarak karşımıza çıkıyor. Bir önceki ayın anketinde bu oran %33 seviyesindeydi. Sonuç olarak Ağustos ayında “Ne iyi ne kötü” yanıtını veren katılımcıların Eylül ayında büyük bir oranda Çok Kötü/Kötü yanıtını tercih ettiği söylenebilir.
WhatsApp Image 2020-09-28 at 15.23.31.jpeg
Genel sonuçlara baktığımızda katılımcıların toplamda %52’si ekonominin bir yıl içerisinde Çok daha kötü/Daha kötü olacağını ifade etti. Ekonominin önümüzdeki bir yıl içerisinde Çok daha İyi/Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı ise yine %22 olarak karşımıza çıkıyor. Ekonominin bir yıl içerisinde değişmeyeceğini düşünen katılımcıları oranı ise bu zamana kadar gördüğümüz en yüksek seviye olan Şubat ayındaki %20 seviyesi ile eşit.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın