Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Aralık ayında da katılımcılara ekonominin şu anki durumunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “2021 Yılında Para Politikası” tanıtım toplantısında, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve gerekirse TCMB’nin para politikası duruşunu daha da sıkılaştıracaklarını belirtmişti. Küresel düzeydeki salgının etkilerinin hala canlı olduğu yeni yılın arifesinde, toplumun Türkiye ekonomisi hakkında ne düşündüğünü sizler için araştırdık.

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data-1 21.23.49.jpg
Geçmiş anketlerde olduğu gibi, Aralık ayında da ekonominin bugününü Çok kötü / kötü olarak değerlendirenlerin çoğunluğu oluşturduğu görüldü ve sonuçlar Kasım ayı ile epey paralellik gösterdi. Aralık ayında ekonominin Çok kötü / kötü olduğunu düşünenler, Kasım ayına benzer şekilde, katılımcıların %72’sini oluşturdu. Ekonominin Çok iyi / iyi olduğunu düşünenler %12 olarak belirlenirken, “Ne iyi ne kötü” cevabını verenler %15 olarak karşımıza çıktı.
Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakışi-Data-2 (13).jpg

Katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda, %51 Çok kötü / kötü olacağını beklerken, %22’nin ekonominin geleceğine iyimser baktığı gözlendi. Bu soru özelinde verilen cevapların Kasım ayı ile birbirine çok yakın olması, araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından oldu. Son olarak ekonominin bir yıl içinde değişmeyeceğini ifade edenler, Kasım ayına kıyasla 5 puan düşerek %23 olarak karşımıza çıktı. “Değişmez” ifadesindeki 5 puanlık düşüşün büyük bir kısmının “Fikrim yok / cevabım yok” seçeneğinde toplandığı gözlendi.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?