Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Şubat ayında da katılımcılara ekonominin bugünkü durumunun nasıl olduğunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. 18 Şubat günü gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini Ocak ayında olduğu gibi sabit tutma kararı aldı. Buna ek olarak TCMB dün yaptığı açıklamada bankaların zorunlu karşılıklarını 200 baz puan artırdığını duyurdu. Son aylarda uygulanan sıkılaşma politikaları döviz kurunu geriye çekerek sabit bir aralıkta seyretmesine yardımcı oldu. Bir süre 7 seviyesinin altında seyreden dolar kuru bugün itibari ile 7.40 seviyesini aştı. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde toplumun ekonomi algısında bir değişiklik oldu mu? Şubat ayının ikinci anketinde sizler için araştırdık.
Katılımcılara “Ekonominin bugün itibari ile nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %71 Çok Kötü / Kötü yanıtını verdi. Ekonominin ne iyi ne kötü olduğunu düşünenlerin oranı %20 olurken, Çok İyi/ İyi olduğunu düşünenlerin oranı %9 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalarımız ile karşılaştırdığımızda ekonominin Çok Kötü / Kötü olduğunu düşünenlerin oranı Ocak ayından sonra yeniden %70 seviyesini aştı. Buna ek olarak ekonominin ne iyi ne kötü olduğunu düşünenlerin oranı önceki aylara göre yükselirken, ekonominin Çok iyi / İyi olduğunu düşünenlerin oranı tüm zamanların en düşük seviyesinde.
Anketin ekonomi ile ilgili ikinci bölümünde katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduk. Katılımcıların %43’ü bu soruya Çok daha kötü / Daha kötü yanıtını verdi. Buna karşılık ekonominin önümüzdeki bir yıl içinde değişmeyeceğini düşünenlerin oranı %33 olurken, Çok daha iyi / Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı %24 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalar ile karşılaştırdığımızda ekonominin bir yıl sonra Çok daha kötü / Daha kötü olacağını düşünenlerin şimdiye kadar gördüğümüz en düşük seviyede olduğunu söylemek mümkün. Buna karşılık ekonominin bir yıl sonra Çok daha iyi / Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı Ocak ayı ile aynı ve geçmiş araştırmalar ile karşılaştırıldığında düşük bir seviyede. Şubat ayındaki en büyük değişim önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin değişmeyeceğini düşünen katılımcıların oranında oldu. Ekonomideki durumun değişmeyeceğini düşünenlerin oranı bu zamana kadar gördüğümüz en yüksek seviyede gerçekleşti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın