Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekranlarda Neleri Görmekten Rahatsız Oluyoruz?

Türkiye’de hükümetin medya sahnesinde sürekli sıkılaşan tutumu, RTÜK’e çevrimiçi TV ve yayın akışı platformlarına sansür hakkı verildiği 2019 yılının Ağustos ayından beri kendini çeşitli şekillerde gösterdi. Netflix’in eşcinsel bir karakter yüzünden “Keşke” adlı diziyi iptal etmesi gibi olayların ışığında, Türkiye Raporu olarak televizyon dizilerinin veya filmlerinin hangi unsurlarının Türk halkını en çok rahatsız ettiğini merak ettik ve Temmuz ayının ikinci anketinde araştırdık.

Ekranlarda Neleri Görmekten_data1.jpg
Genel olarak, TV dizilerinde veya filmlerde meydana gelen “kadına şiddet” unsuru %78,8’in “Çok rahatsız ediyor” cevabını vermesiyle, katılımcılarımızı en çok rahatsız eden içerik oldu. Bunu %72 ile “töre cinayetinin” takip ettiği gözlendi. Katılımcılarımızı genel olarak en az rahatsız eden unsur, toplamda %21,3 “rahatsız etmiyor” cevabı ile alkol veya tütün içeren sahneler oldu. Eşcinsellik içeren sahneleri, katılımcılarımızın %65,4’ünü “çok rahatsız ettiği” gözlendi.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın