Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Farklılıklara Ne Kadar Açığız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi protestoları hakkında yaptığı açıklamada “LGBT, yok öyle bir şey. Bu ülke millidir, manevidir ve bu değerler ile yürümektedir” söyleminde bulunması ülkenin gündeminde geniş bir yankı uyandırdı.  Türkiye Raporu olarak, Şubat ayı ikinci araştırmamızda toplumun farklı inanç, millet ve cinsel yönelimlere olan bakış açısını arkadaşlık ve komşuluk gibi yakınlığa dayalı ilişkiler üzerinden inceledik. Katılımcılarımızın bu farklı durumlar karşısında hangi cevapları vereceğini  merak ettik ve sizler için araştırdık.
Genel sonuçlara bakıldığında, “Dini inancı olmayan biriyle arkadaş olabilirim” ifadesine katılımcıların %64 oranındaki çoğunluğunun  olumlu görüş bildirdiği görüldü. Görüşme yapılan kişilerin %81’i “Komşumun benimle aynı dine mensup olmaması beni rahatsız eder” ifadesine kesinlikle katılmadığını/katılmadığını beyan etti.  “Suriyeli komşum olması beni rahatsız eder” ifadesinde ise bu oranın %59’a gerilediği saptandı. Bu kapsamda, katılımcılar tarafından Suriyeli komşudan ziyade farklı bir dine mensup komşunun daha yüksek oranda kabul gördüğü gözlendi. Katılımcıların %43’ü “Komşumun LGBT birey olması beni rahatsız eder” ifadesi nezdinde olumsuz görüş bildirirken %20 oranında katılımcı ise LGBT’nin ne olduğunu bilmediğini dile getirdi.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için