Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

FETÖ’nün Siyasi Ayağı Kimdir?

FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları, karşılıklı olarak açılan davaların da eklenmesiyle hız kesmeden devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devlet sırlarını FETÖ unsurlarıyla paylaşmakla suçlarken Erdoğan da Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık makamına FETÖ sayesinde geldiğini savunuyor. Bu tartışmaların halkta yarattığı etki ise merak konusu. 17 Şubat’ta gerçekleştirdiğimiz araştırmamızda sorduk: “Sizce FETÖ’nün siyasi ayağı kimdir?” Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuç her dört katılımcıdan üçünün yanıt vermemeyi tercih etmesi oldu. Bu sonuç katılımcıların konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Ancak, konunun 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana basında bulduğu geniş yer, bu ihtimalden ziyade vatandaşlarda yaşanan kafa karışıklığına veya çekinceye işaret ediyor.
data.jpg
Soruya yanıt vermeyi tercih edenler arasında ise en yaygın verilen yanıt ‘AK Parti’. Ardından CHP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Yanıt verenlerin %8,6’sı ise bütün siyasi partiler içinde FETÖ unsurlarının bulunduğunu düşünüyor. Soruya yanıt verenler arasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu düşünenlerin oranı ise %3,7. Parti seçmenleri bazında ittifakların etkisi hissediliyor. AK Parti ve MHP seçmeninin en sık verdiği yanıt ‘CHP’. Ancak bu iki partinin seçmenlerinde dahi farklılıklar mevcut.  AK Parti seçmeninin en sık verdiği ikinci yanıt Kemal Kılıçdaroğlu olurken MHP seçmeni ‘HDP’ yanıtını veriyor. CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeni arasında ise en sık verilen yanıt ‘AK Parti’ olurken ikinci yanıt Recep Tayyip Erdoğan. İYİ Parti ve HDP seçmeni arasında FETÖ’nün siyasi ayağının CHP olduğunu düşünen hiç kimse bulunmuyor. Yanıt veren CHP seçmeni arasında ise CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu düşünen %2,1’lik bir kesim mevcut. Öte yandan, soruya yanıt veren AK Parti seçmeninin %12,2’si, MHP seçmeninin ise %11,4’ü ‘AK Parti’ yanıtını veriyor.
data_2.jpg
Kısacası, FETÖ konusuna bakışta siyasi görüşlerin etkisi hissedilse de toplumda kişilerden çok partileri bütünüyle ele alan bir bakış mevcut. Yani, karşılıklı açılan davalar ve söylemlerin halkın gözünde karşılık bulmadığını söylemek mümkün. Çoğunluğun cevap vermemeyi tercih etmesini de yine benzer şekilde yorumlayabiliriz. Halkın gündemini ekonomi ve dış politikada yaşanan gelişmeler oluştururken FETÖ’nün siyasi ayağı artık kitlelerin değil, kişilerin tartışma konusu.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın