Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Partiye Oy Vermezsiniz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

HDP’nin bir süredir “istenmeyen parti” statüsünde olduğu kamuoyu ve medyaya yansırken, aralıklı olarak sorduğumuz bu soruya verilen yanıtlar da geçmiş araştırmalarda bu algıya işaret etmekteydi. Geçtiğimiz iki aydır yaşanan yoğun gündem, tam kapanma sürecinde yaşananlar, ekonomik sıkıntılar ve daha pek çok gelişme son zamanlarda iktidara olan güveni zedelemeye başlamış ve bu da oy oranlarına yansımıştı. Tüm bu gelişmeler ışığında üç ayda bir sorduğumuz “Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye KESİNLİKLE oy vermezsiniz?” sorusunu tekrarladık ve karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

Önceden (Kasım 2020 ve Şubat 2021) HDP’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %40 civarındayken, Mayıs ayında AK Parti ’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %40 oldu. HDP için ise bu oran %27’ye geriledi. MHP ve İYİ Parti en az oranda “kesinlikle oy vermem” denilen partiler ancak, İYİ Parti için bu oranın sadece %2 olması, bu parti adına çok olumlu görülebilir.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın