Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Ürün ve Hizmetlerde Kısıtlamaya Gittiniz?

2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan Koronavirüs dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkiledi. Sosyal mesafe, sosyal izolasyon gibi kavramlar günlük hayatımızın işleyişini büyük ölçüde etkilerken, salgının yarattığı ekonomik sorunlar tüm dünya genelinde hanehalkının ekonomik durumunu zedeledi. Türkiye Raporu olarak, toplumsal davranışların yeni dinamikler edindiği bu zaman zarfında, toplumun çeşitli ürün ve hizmetler konusunda kendine ne kadar sınır koyduğunu merak ettik ve Ağustos ayının ikinci anketinde sizler için araştırdık.

Genel sonuçlara göre, toplumun %84,8’i geçtiğimiz 6 ay içerisinde giyim konusunda kısıtlamaya gittiğini belirtti. Yiyecek ve içecek ürünleri/malzemeleri açısından toplumun sadece %13,8’i bu ürünlerde bir kısıtlamaya gittiğini söyledi. Katılımcıların %62,4’ü kişisel bakım ürünleri alışverişlerinde kısıtlamaya gittiğini belirtti. “Evde kal” çağrılarına uyulmaya çalışıldığını ve özellikle toplu taşımaya olan güvenin sarsıldığını ulaşım konusunda kısıtlamaya giden %87,5’ten anlıyoruz. Toplumun çok büyük bir kesiminin (%96,2) geçtiğimiz 6 ay içerisinde kültürel ve eğlence amaçlı aktivitelere daha az bütçe ayırdığı gözlendi. Beklendiği gibi toplumun %81’i, evde daha çok zaman geçirdiğimiz ve hijyen ve temizlik hassasiyetinin arttığı bu dönemde ev temizlik ürünleri konusunda bir kısıtlamaya gitmediğini belirtti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın