Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

İlave Gümrük Vergileri Ve Toplumun Yerli Ürünlere Bakışı

Mayıs ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile hem tüketici ürünlerini hem de üretim girdilerini içeren 800’ü aşkın ürüne ilave gümrük vergisi getirildi. Koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz etkileri hafifletmeyi ve yerli sanayiyi korumayı amaçlayan ilave gümrük vergilerinin özellikle kimyasallar, demir-çelik sanayi ürünleri ve inşaat malzemeleri gibi pek çok hammaddeyi de kapsaması ise yerli muadillerinin bulunmadığı ithal girdilerin kullanıldığı yerli ürünlerde de fiyat artışına sebep olabilir. Yerli üretime ve ilave gümrük vergilerine bakışı Haziran ayının ilk anketinde araştırdık.
yerli_urun_data.jpg
Katılımcılara “Daha yüksek fiyatlı olsa da yerli ürünleri tercih ederim.” ifadesine katılır mısınız? sorusunu sorduğumuzda, %53 daha yüksek fiyatlı olsa da yerli ürünleri tercih edeceğini belirtti. Katılımcıların %37’si bu ifadeye katılmadığını ifade ederken, yaklaşık %10’u tercihlerinin duruma göre değişeceğini belirtti. İlave gümrük vergileri ile yerli ürünlerin fiyatlarında olacak söz konusu bir artışın toplumun %37’si tarafından onaylanmayacağı söylenebilir.
yerli_urun_data 2 2 (1).jpg
Anketimizin bu konu ile ilgili ikinci kısmında “Çok sayıda ithal ürüne getirilen ilave gümrük vergisi hakkında sayacaklarımdan hangisine katılırsınız?” sorusunu sorduk. Sunulan ifadeler arasında katılımcıların en çok seçtiği seçenek %42 ile “Ürünlere ödenen fiyatları yükselteceği için doğru bir karar değildir” oldu. Katılımcıların %36’sı ilave gümrük vergilerini yerli üreticiyi koruyacağı için desteklediğini belirtti. Son olarak katılımcıların %13’ü ilave gümrük vergilerini doğru veya yanlış bulmadığını belirtirken, %8’i konu hakkında bir fikri olmadığını ifade etti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?