Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

İnternet Alışverişinizde Artış Oldu mu?

Toplumun önemli bir kısmı Korona virüse karşı önlem amacıyla kendini izole ederek evlerinde çok daha fazla zaman harcıyor. Nisan ayı anketi sonuçlarına göre katılımcıların %62’si evlerinden ayrılmamaya gayret ediyor. Ancak ailelerin ve ev sakinlerinin hayatlarını idame ettirebilmeleri için gerekli malzemeleri edinmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bugün, market alışverişi veya dışarıda yürüyüş yapmak gibi basit işler bile her zamankinden daha karmaşık bir hal almış durumda. İnternet alışverişi imkânı, dışarı çıkmayı tercih etmeyen ama ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olanlar için büyük bir çözüm. Bizde bu bağlamda toplumun yüzde kaçının internetten alışveriş yaptığını ve hangi ürünleri tercih ettiğini öğrenmek istedik.
internet_alisveris_data2 (1).jpg
Anket katılımcılarımızın internet alışverişi alışkanlıkları hakkında fikir edinmek için, onlara “Evde kalma sürelerinin uzaması halinde internet üzerinden yapacağınız alışverişin hangi ürünler için artacağını düşünüyorsunuz? ” sorusunu sorduk ve kendilerine dokuz seçenek sunduk. Genel sonuçlar, katılımcıların %50’sinin internetten alışveriş yapmadığını gösterdi. Öte yandan, katılımcıların %38’i, sosyal izolasyonun daha uzun bir süre devam etmesi durumunda internet alışverişlerinin artacağına inandıklarını belirtti. İnternetten satın alınabilecek ürün grupları arasında gıda maddeleri %31,6 ile birinci, temizlik malzemeleri %21 ile ikinci, bebek bakım ürünleri %7,8 ile üçüncü oldu. Katılımcılara sağlanan diğer tüm ürün seçenekleri ise %5’ten daha düşük.
internet_alisveris_data_ (1).jpg
İnternetten alışveriş yapmadıklarını belirten katılımcıları hariç tutarak, internet alışverişi yapanların alışkanlıkları hakkında daha sağlıklı bir çıkarım yapmayı amaçladık.  Bu sonuçlara göre, internetten alışveriş yapanların %76’sı “İnternet alışverişimin artacağını düşünmüyorum” seçeneğini işaretlemedi. Bu da internetten alışveriş yapanların çoğunluğunun zamanla alışverişlerini artıracağı anlamına geliyor. Bu katılımcılar alışverişlerini büyük çoğunlukla gıda ürünleri ve temizlik malzemeleri için arttıracaklar. Rakamlarla konuşmak gerekirse, internetten alışveriş yapanlar %63 oranında gıda ürünleri, ve %42 oranında temizlik malzemeleri için alışverişlerini arttıracaklarını belirttiler.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın