Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kadına Şiddetin Temel Sebebi Nedir?

Kadın cinayetleri ve aile içi şiddet Türkiye’nin toplumsal düzeydeki en büyük sorunlarından biri olarak gündemden düşmüyor. Ne yazık ki, Türkiye’de her güne farklı bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Ağustos ayı boyunca, Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel istismarına uğrayan ve yaşadığı bunalımdan dolayı intihar eden 18 yaşındaki İpek Er’in davası kamuoyunun gündemine oturdu. Adli tıp raporuna rağmen, Musa Orhan’ın tahliyesi büyük tepki çekti. Bu doğrultuda, Eylül ayının ilk anketinde kadına şiddetin temel sebebini katılımcılarımıza sorduk.
Kadına Şiddetin Temel Sebebi Nedir-Data.jpg
Katılımcılarımıza “Sizce Türkiye’de kadına şiddet oranlarındaki artışın temel sebebi nedir?” sorusunu yönelttiğimizde “Kadına şiddet gösterenlerin yeterli cezaları almamaları” seçeneğinin %56,8’lik bir oranla öne çıktığını gördük. Bunun yanı sıra katılımcıların %27,1’lik bir kesimi, hanehalkının yaşam koşullarınının kötüleşmesi ve ev içi tansiyonun artmasının kadına şiddet oranlarındaki yükselişin temel sebebi olduğunu düşünmekte. Katılımcıların %11,8’i ise kadına şiddetin her zaman var olduğunu ancak şu an daha görünür olduğunu kanısında.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?