Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kamu Kurumlarına Güven

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1515 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

 

Devlet ile vatandaş arasında sağlıklı bir ilişkinin kurulabilmesi için güven en temel unsurlardan birisidir. Devletin vatandaşa vatandaşın da devlete ne kadar güven duyduğu veya güven duyması için gerekli faktörlerin neler olduğunun bilinmesi devlet ile vatandaş arasındaki ilişkinin daha sağlıklı bir zeminde yürümesini sağlayacaktır. Bu bağlamda, 2021’in ilk anketinde katılımcılara sorduğumuz ve toplum nezdinde devlete ve kamu kurumlarına ilişkin güven ölçmeyi amaçladığımız soruyu, Nisan ayının ilk anketinde tekrarladık. 

Genel olarak 6 Ocak’tan bu yana kurum ve kuruluşlara olan güvenin azaldığı tespit edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne duyulan güven seviyesi 4 puan azalarak %40 seviyesinde gözlendi. 6 Ocak’ta %51 olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı güven seviyesi, 7 puan azalarak %44’e düştü. Anayasa Mahkemesi’ne duyulan güven seviyesi yerini korudu ve %39 olarak karşımıza çıktı. Mevcut hükümete olan güven 5 puan azalarak %36’ya düştü. Soruda belirtilen kurumlardan en güveniliri olan Türk Silahlı Kuvvetleri de 9 puan düşüş yaşadı ve %68 seviyesine düştü. Son olarak, geçtiğimiz haftalarda tekrar yönetim değişikliğine gidilen Merkez Bankası, 9 puan kaybederek %32 ile en az güven duyulan kurum oldu.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için