Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kamu Özel İşbirliği Hakkında Düşünceler

Türkiye’de kamu otoriteleri,  yapılan yol, köprü, hastane, havalimanı ve enerji tesisleri gibi kamu hizmetlerine ilişkin yapıların ve altyapıların inşası, geliştirilmesi, yenilenmesi ve işletilmesi konusunda bu gibi işlemler için özel sektör katılımını sağlayarak, bu şirketlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktadır. Yakın zamanda inşası tamamlanan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul Havalimanı gibi yapıların yapım aşamasında da kamu ve özel sektör işbirliklerinden faydalanılmıştır. Özellikle Koronavirüs krizi ile türbülansa uğrayan Türk ekonomisi özelinde, krizden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan inşaat ise kan kaybetmeye devam etmektedir. Tüm bunların ışığında, kamuoyunun yol, köprü ve altyapı çalışmalarında özel sektör ve kamu işbirliği konusunda neler düşündüğünü merak ettik ve sizler için araştırdık.
Genel sonuçlara göre katılımcıların %53’ü yatırımlar için vatandaşın vergisinin yeterli olacağını ve özel sektör ile iş birliğine gerek olmadığını belirtti. Katılımcıların çoğunluğunu oluşturan %55’lik kesimin, kamu özel sektör işbirliği projelerinin şeffaflık ile yürütülmediğine inandığı gözlendi. Toplumun %69’unun “Kamu ve özel sektör işbirlikleri ülkemizde bazı şirketlere haksız kazanç sağlamaktadır” ifadesine katıldığı belirlendi. Yaklaşık olarak üç katılımcıdan ikisinin (%62) özel şirketlere altyapı projelerinde ödeme garantisi verilmesini doğru bulmadığı saptandı.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için