Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kanal İstanbul ÇED Raporu

Son zamanlarda gündemde en geniş yer tutan konulardan biri Kanal İstanbul Projesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun zıt uçları kıyasıya savunduğu tartışmada Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu da büyük ölçüde etkili oldu. Peki, yayımlandığı anda haberlerde baş köşeye oturan ÇED raporundan topluma ne kadar haberdar? Aralık ortasında gerçekleştirdiğimiz Kanal İstanbul araştırmasında katılımcıların yalnızca %11,3’ü “fazlasıyla bilgi sahibiyim” yanıtını vermişti. %48,5’in ise “hiç bilgim yok” yanıtını verdiği araştırma, Kanal İstanbul’un halkın gündeminde siyasilerde olduğu kadar yer bulmadığını göstermişti. ÇED raporu sonrasında ise toplumda daha yüksek oranda bilgi sahibi olunduğu görüldü. “İnternette yayınlanan, Kanal İstanbul’a ait çevre etki değerlendirme, ÇED Raporu’nun bulgularından haberdar mısınız?” sorusuna %56 “evet” yanıtını verdi. İstanbulluların ise, beklenenin aksine, konu hakkında Türkiye genelinden daha fazla bilgi sahibi olmadığı ortaya çıktı.
cedd.jpg
%40,7’nin ÇED Raporu’ndan haberdar olmadığını belirttiği araştırmada 34 yaş altında bu oran yüzde ellinin üstüne çıktı. Siyasi parti tercihlerine göre bakıldığında ise konu hakkında en yüksek bilgiye %72,9 oranıyla HDP seçmeninin sahip olduğu görüldü. ÇED Raporu’na dair bilgi sahipliğinin diğer ucunda ise %36,9 ile MHP seçmeni yer aldı.
cedd2.jpg
ÇED Raporu’nun Kanal İstanbul’la ilgili bilgi paylaşımını da ciddi yönde etkilediği görüldü. En son 28 Kasım’da Türkiye Twitter TT listesine giren Kanal İstanbul Projesi, ÇED Raporu’nun açıklanmasıyla beraber yeninden listede yerini aldı. Kısacası, Kanal İstanbul Projesi’nin her iki tarafı tarafından da sıkça dile getirilen ÇED Raporu, projeyi yeniden gündemin merkezine koydu.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın