Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Aşısı Olmayı Düşünüyor Musunuz?

Koronavirüs aşısı hakkında yaşanan son gelişmelerle birlikte toplum aşıların isimlerine çok daha hakim bir hale geldi. Özellikle BionTech’in kurucularından Türk asıllı çift Uğur Şahin ve Özlem Türelli’nin aşı konusundaki başarısı Türkiye toplumunu gururlandırırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu an için ülkemize gelecek tek aşının Çin yapımı Sinovac aşısı olduğuna işaret etti. Aşı konusunda umut vaad eden bu gelişmelere karşın aşı karşıtı ifadelerin toplumun bir kesimi tarafından savunulduğu görüldü. Hem toplumun bu farklı aşılara bakışı hem de genel aşı olma konusundaki düşüncelerini merak ettik ve sizin için önceki araştırmalarımızdan elde ettiğimiz sonuçlarımızdan da yararlanarak karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.
Koronavirüs Aşısı Olmayı Düşünüyor Musunuz-Data.jpg
Geçtiğimiz yıl boyunca toplumun aşı konusuna bakışını anlayabilmek adına anketlerimizde katılımcılara aşı olmak konusundaki fikirlerini sormuştuk. Pandeminin başında, Mart ayının ilk haftasında düzenlediğimiz ankette aşı yaptıracağını belirten katılımcıların oranı %56 olarak karşımıza çıkarken, aynı oran
Haziran ayında %61 seviyelerine yükselmişti. Kasım ayına geldiğimizde ise aşı olmayacağını belirtenlerin oranı %24’e kadar düşerken, yaptıracağını söyleyenlerin oranı toplamda %76 olarak karşımıza çıkmıştı. En son düzenlediğimiz Aralık ayının ikinci anketinde ise bu oranda bir düşüş olduğu tespit edildi. Katılımcılara sunulan ve açık uçlu yanıtların da kabul edildiği ankette %35 aşı olmayacağını ifade etti. Piyasaya sürülen aşıların uzun dönem etkilerinin henüz bilinmemesi, ve bu dönemde aşı karşıtı söylemlerin çeşitli mecralarda artmış olması aşıya olan güvende bir sarsılmaya neden olmuş olabilir. Sonuçları diğer ülkelerde gerçekleştirilen anketler ile karşılaştırdığımızda ise Türkiye’nin özellikle ABD, Fransa, İspanya, İsveç, Almanya gibi ülkeler ile benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. Aşı konusu önümüzdeki aylarda önemini koruyacağından dolayı toplumun bu konuya olan bakışını gelecek anketlerde incelemeye devam edecek ve sonuçları sizlerle paylaşacağız.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın