Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Aşısı Olmayı Düşünüyor Musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı son açıklamada, Haziran ayı sonunda 40 yaş üstü vatandaşların aşılanacağını duyururken sırası geldiği halde, her dört kişiden birinin aşı olmadığının altını çizdi. Koca, Sağlık Bakanlığı tarafından bu vatandaşları aşı olmaya ikna etmek için aşılama ekiplerinin kurulacağını belirtti. 

Yapılan bu açıklamaya göre, iki ay süresince toplumun geniş bir tabanının aşı olacağı düşünüldüğünde, Türkiye Raporu olarak,  Nisan ayı ikinci araştırmamızda toplumun aşı konusuna olan bakışını merak ettik ve geçen aylarda yaptığımız araştırma sonuçlarını da dikkate alarak sizler için karşılaştırmalı bir analiz hazırladık. 

Katılımcıların %53 oranındaki çoğunluğu aşı olmayı düşündüğünü bildirirken aşı olmayı düşünmediği beyan eden katılımcıların oranının %25 olduğu saptandı. Katılımcıların %20’si ise aşı olduğunu söyledi. Elde edilen bu sonuçlara göre, önceki aylarda gerçekleştirilen araştırma sonuçları ile karşılaştırıldığında aşı olmayı düşünmeyenlerin oranında önemli bir düşüş görüldü. Aralık ayı sonuçlarında aşı olmayacağını beyan eden katılımcıların %35 seviyesinde olduğu görülürken bu oran Ocak ayı araştırmasında %36 olduğu gözlenmişti. Bu anlamda, Ocak ayından bu yana aşı olmayı düşünmeyelerin oranında 11 puanlık bir düşüş tespit edildi.

Aşı olmayı düşünmediğini beyan eden katılımcılara bunun sebebi sorulduğunda %47’lik bir oran ile öne çıkan cevabın “mevcut aşılara güvenmediğim için” olduğu görüldü. Katılımcıların %27’si aşının etkinliğine inanmadığı için aşı olmayı düşünmediğini bildirdi. Görüşme yapılan kişilerin %9’u ise genelde aşı olmaya karşı olduğunu ve bu sebeple Koronavirüs aşısı olmayı düşünmediğini beyan etti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın