Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Döneminde Fatura Ödemeleri

Türkiye Raporu olarak Mart ayının ortasından beri içinde bulunduğumuz krizin hane halkına olan etkilerine yönelik anketler düzenliyoruz. Bugüne kadar elde ettiğimiz sonuçlar bize ilk etapta işten çıkarmaların ve ücretsiz izine çıkarmaların arttığını gösterdi. Ek olarak Mayıs ayının ilk haftasında düzenlediğimiz ankette katılımcıların %60’ı salgın sonrası harcamalarını kısıtlamak zorunda kalacaklarını belirtmişti. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Mayıs ayının ikinci anketinde katılımcılara elektrik, doğalgaz faturası ödemek konusunda sorun yaşayıp yaşamadıklarını ve benzer bir şekilde kredi kartı ödemelerinin nasıl etkilendiğini sorduk.
Anketimizin ilk sorusunda katılımcılara “Geçtiğimiz iki ay içerisinde evinizde aşağıdakilerden hangisini ödemek konusunda sorun yaşandı?” sorusunu sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %28’i doğalgaz faturasını, %35’i elektrik faturasını ve %34’ü ev kirasını ödemek konusunda evlerinde zorluk yaşandığını belirtti. Öte yandan katılımcıların yaklaşık %22’si bu zorluklardan hiçbirini yaşamadığını ifade etti. Tabloya baktığımızda her bir kategori için katılımcıların yaklaşık %70’inin herhangi bir sorun yaşamadığını görüyoruz. Ancak fatura veya kira ödemelerinde zorluk çeken yaklaşık %30’luk kesimin ekonominin gidişatından en çok etkilenecek kesimi temsil ettiğini söyleyebiliriz.
kredi karti_data.jpg
Anketimizin ikinci kısmında ise katılmıcılara “Geçtiğimiz iki ayı düşündüğünüzde kredi kartı ödemeleriniz ile ilgili sayacağım ifadelerden hangisine katılırsınız?” sorusunu yönelttik. Genel sonuçlara göre katılımcıların %35’inin kredi kartı olmadığı ortaya çıktı. Katılımcıların yalnızca %13’ü kredi kartı borcunun tamamını ödediğini belirtirken, %30’u kredi kartı borcunun minimum tutarını ödeyebildiğini ifade etti. Son olarak katılımcıların %22’si kredi kartı borcunun minimum tutarını dahi ödeyemediğini belirtti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın