Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Dosyası IV

“Koronavirüs Dosyası” serisinin dördüncü yazısında Mayıs ayının başında yapmış olduğumuz anketin sonuçlarını sizlerle paylaşmak isteriz. Daha önceki yazılarda da olduğu gibi bu yazıda da toplumun genel endişe seviyesi, alınan kişisel tedbirler ve hükümetin aldığı tedbirlerin yeterliliği konularını ele aldık ve bugüne kadar yaptığımız tüm anketlerin sonuçlarını bir araya getirerek karşılaştırmalı bir analiz hazırladık. Mayıs ayı anketinin sonuçlarına bakacak olursak, Nisan ayının ortasına göre endişe oranında düşüş, alınan kişisel tedbirlerin çoğunda artış ve hükümetin almış olduğu tedbirleri yeterli bulma oranında ise yine artış gözlemledik.
endişe.jpg
Korona virüs konusunda ne kadar endişelisiniz?Mayıs ayının ilk haftasında düzenlediğimiz ankette “Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?” sorusunu sorduğumuzda katılımcıların toplam %54’ü endişeli olduğunu belirtti. Detaylıca bakmak gerekirse katılımcıların %35’i “Endişeliyim”, %19’u ise “Çok endişeliyim” yanıtını verdiler. Toplam endişe oranını iki hafta önceki sonuçlar ile karşılaştırdığımızda 3 puanlık bir düşüş söz konusu. Bu zamana kadar yaptığımız anketlerin sonuçlarına bakacak olursak endişe oranının 17 Mart seviyelerine geldiğini söyleyebiliriz. Günlük açıklanan verilerdeki olumlu gidişat ile normalleşme sürecinin hükümet tarafından başlatılması endişe seviyesini salgın başlangıcındaki seviyelere geri getirmiş görünüyor.
Yaş.jpg
Sonuçları katılımcıların yaş kırılımına göre incelediğimizde en endişeli yaş grubunun 18-24 yaş grubu olduğunu söylemek mümkün. İki hafta önceki sonuçlar ile karşılaştırdığımızda ciddi oranda endişe düşüşü yaşayan bir yaş grubu olmasa da, 4 puanlık düşüş ile Mayıs ayında en az endişeli olan yaş grubu 65 ve üzeri yaş grubu oldu. Son olarak sonuçları katılımcıların siyasi parti tercihi kırılımına göre incelediğimizde İYİ Parti seçmenleri %79 ile en endişeli katılımcılar olurken, AK Parti seçmenleri %42 ile en az endişeli seçmen grubu olarak karşımıza çıkıyor.
Kişisel önlem.jpg
Korona virüsten korunmak için sayacağım önlemlerden hangilerini aldınız?Toplumdaki genel endişe seviyesinde düşüş olmasına rağmen, kişisel önlemler almak konusunda bir önceki aya göre ciddi artış olduğu gözlemlendi. Hatta bazı önlemler endişe seviyesinin en yüksek olduğu Nisan ayının ilk haftasına göre bile daha fazla alınıyor. Sunulan yedi ifadenin altısına katılma oranı %60’ın üzerindeyken, “İşe gitmiyorum” ifadesine katılanların oranı bir önceki ankete göre 18 puan artarak %46 seviyesine geldi. “Maske takıyorum” ve “Evden çıkmamaya özen gösteriyorum” ifadelerine katılım oranlarının bugüne kadarki en yüksek seviyede olması, yeniden normale dönüşün başladığı bugünlerde tedbirlerin daha da sıkı alındığı yönünde olumlu bir gelişme.
Önlem.jpg
Bugüne kadar hükümetin Korona virüs ile ilgili aldığı önlemleri yeterli buluyor musunuz?Hükümetin bugüne kadar almış olduğu önlemlerin yeterli bulunma oranına baktığımızda, yeni anket sonuçlarında bu oran bugüne kadar gördüğümüz en yüksek seviyede. Bir önceki ankette ise bu oran şu ana kadar yaptığımız anketler arasındaki en düşük seviyedeydi. Detaylıca bakmak gerekirse, hükümetin almış olduğu önlemleri yeterli bulma oranı bir önceki ankete göre 14 puanlık artış göstererek %56 seviyesine geldi. Günlük açıklanan verilerin olumlu seyri ile normalleşme sürecine başlanması yönünde atılan adımların kamuoyunda pozitif bir algı oluşturduğunu söylemek mümkün. Salı günü yayınladığımız Sürekli Takip serisinin “Bu Pazar genel seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz?” araştırmasında AK Parti’nin oylarında artış olduğu gözlemlenmişti. Krizin sağlık boyutunun iyi yönetiliyor olması ve alınan önlemlerin bugüne kadarki en yüksek oranda yeterli bulunuyor olması buna etki etmiş olabilir.
parti.jpg
Bu soruya verilen yanıtları katılımcıların parti tercihi kırılımına göre incelediğimizde genelde olduğu gibi tüm parti seçmenlerinde de önlemleri yeterli bulma oranında artış olduğu görüldü. Alınan önlemleri en çok yeterli bulan seçmen grubu %79 ile AK Parti seçmenleri olurken, en az yeterli bulan seçmen grubu %26 ile HDP seçmenleri oldu. Özellikle muhalefet partisi seçmenlerinde bu oranda ciddi artış görüldü. Bir önceki anketin sonuçları ile karşılaştıracak olursak alınan önlemleri yeterli bulma oranında CHP seçmenleri 35 puan, HDP seçmenleri 25 puan ve İYİ Parti seçmenleri 19 puan artış gösterdi. Önceki anket sonuçlarında bu konu hakkında toplumdaki kutuplaşmanın arttığı yönünde izlenimlerimiz olmuştu, ancak son yaptığımız ankette tüm parti seçmenlerindeki fikir ayrılığının ciddi yönde azaldığını gördük.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın