Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Dosyası VI

Mart ayından bu yana yaptığımız anketlerde toplumun Koronavirüs hakkındaki endişe seviyesini, alınan kişisel tedbirleri ve hükümet önlemlerini yeterli bulma konularını ele almıştık. Haziran ayının ilk anketinde sorularımızı biraz değiştirerek yine detaylı bir analiz hazırladık. Bu ankette toplumun endişe seviyesine ek olarak, 18 yaş ve altı ve 65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı hakkındaki görüşlerini ve 1 Haziran günü açıklanan yenilenen tedbirler konusundaki fikirlerini sorduk.
corona_6_data.jpg
Anketimizin bu konu ile ilgili ilk sorusunda katılımcılara “Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?” sorusunu sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %53’ü endişeli olduğunu belirtirken, %27’si endişeli olmadığını ifade etti. Katılımcıların yalnızca %13’ü “Çok endişeliyim yanıtını verdi”. Bu oran bu zamana kadar yaptığımız anketlerdeki en düşük seviye oldu. Endişe seviyesinde Mayıs ayının ikinci haftasına göre 2 puanlık düşüş yaşanırken, genel endişe seviyesi ise salgın başlangıcındaki %52 seviyelerine geriledi. Son olarak katılımcıların %15’i “Endişeli değilim” yanıtını verdi. Bu oran bu zamana kadar yaptığımız anketlerdeki en yüksek seviye olarak karşımıza çıkıyor.
corona_6data2.jpg
Anketimizin ikinci kısmında ise katılımcılara 18 yaş ve altı ve 65 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması hakkındaki görüşlerini sorduk. Genele baktığımızda katılımcıların %59’u 18 yaş ve altı yaş grubuna uygulanan sokağa çıkma yasağının devam etmesi gerektiğini düşünüyor. 65 yaş ve üzeri yaş grubuna uygulanan sokağa çıkma yasağına destek ise %71 oranında. Sonuçlar kamuoyunun belirli  yaş gruplarına uygulanan sokağa çıkma yasaklarının devam etmesi yönünde fikir sahibi olduğunu gösterir nitelikte.
Son olarak anket katılımcılarına “1 Haziran itibariyle yeniden düzenlenen Koronavirüs önlemlerinin zamanlaması ile ilgili olarak hangisine katılırsınız? “ sorusunu yönelttik. Sunulan ifadeler arasında katılımcıların en çok katıldığı ifade %38 ile “Önlemlerin yeniden düzenlenmesi için erken, virüs yeniden yayılabilir” ifadesi oldu. Katılımcıların %29’u önlemlerin tam zamanında yeniden düzenlendiğini düşündüğünü belirtti. Son olarak katılımcıların %32’si ekonominin düzelmesi için önlemlerin daha önceden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın