Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Endişe Seviyesi

Pandeminin ilk üç ayı boyunca gözlenen uzun süreli sosyal izolasyon ve kısıtlamaların sebep olduğu “toplum yorgunluğu”, Haziran ayında normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte toplumda kısmi bir rahatlamaya sebep olmuştu. Vaka sayılarındaki artışı asgari düzeye indirmek için maske takmayanlara cezai işlem uygulanması, ayrıca LGS ve YKS sınavları sebebiyle haftasonu belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı konması, günlük vaka sayılarındaki artışı beklenilen ölçüde azaltmadı. Bu çerçevede, Haziran ayında azalmadığını gözlemlediğimiz Koronavirüs endişe seviyesinin Temmuz ayında değişip değişmediğini araştırdık.
corona_endise_seviye_data_.jpg
“Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?” sorusuna katılımcılarımızın %62’si endişeli oldukları yanıtını verirken %22’si bu konuda endişe duymadıklarını ifade etti. Detaylı inceleyecek olursak, ankete katılanların %9’unun “Hiç endişeli değilim”, %29’unun ise “Çok endişeliyim” yanıtını verdiğini görüyoruz. Günlük vaka sayılarının bir türlü 1000’in altına düşmemesine paralel olarak, normalleşme sürecinin başladığı Haziran ayından itibaren toplumda Koronavirüs endişe seviyesinin artmakta olduğu gözlendi. Genel olarak incelediğimizde, şu anki endişe oranının, salgının başlangıcındaki zirve seviyesinden (%70) sonra en yüksek seviye olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın