Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Endişe Seviyesi

Salgının ilk günlerinden beri takip ettiğimiz Koronavirüs endişe seviyesini Ekim ayının ilk anketinde tekrarladık. Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamalar paylaşılan günlük verilere olan güveni oldukça etkilemişti. Dün sizlerle paylaşmış olduğumuz sonuçlara göre toplumun neredeyse %70 gibi büyük bir oranı açıklanan verilerin gerçeği yansıttığını düşünümüyor. Tüm bu gelişmeler ışığında toplumun Koronavirüs endişe seviyesinde bir değişiklik olup olmadığını merak ettik ve araştırdık.

Ekim ayı sonuçlarına göre katılımcıların yaklaşık %74’ü Koronavirüs konusunda Çok endişeli / Endişeli olduğunu belirtirken, yaklaşık %15’i Hiç endişeli değilim / Endişeli değilim yanıtını verdi. Son olarak katılımcıların %11 ne endişeli ne endişesiz olduğunu ifade etti. Sonuçları Ağustos ve Eylül ayı sonuçları ile karşılaştırdığımızda Çok endişeli / Endişeli olduğunu belirten katılımcıların oranında yaklaşık 5 puanlık bir düşüş yaşandı. Ancak Mart ayından beri verilen yanıtlar ile karşılaştırdığımızda endişe seviyesinin hala bir hayli yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Koronavirüs endişe seviyesine ek olarak bu ay ilk kez katılımcılara “Yakın çevrenizde Koronavirüse yakalanan birisi var mı?” sorusunu sorduk. Sonuçlara göre toplumun yaklaşık %60’ının yakın çevresinde virüse yakalanmış birisi var. Endişe seviyesindeki artışın bu sonuçlar ile bağlantılı olduğu söylenebilir. Önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz anketler içerisinde bu iki veriyi sormaya ve aralarındaki paralelliği ölçmeye devam edeceğiz.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın