Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Sonrası Diğer Ülkeler İle İşbirlikleri

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Haziran ayında yayınlanan ekonomik görünüm raporunda Türkiye ekonomisinde 2020 yılında önceki yıla göre %4,8 oranında küçülme yaşanacağı öngörüldü. İkinci bir Koronavirüs dalgası yaşanması halinde ise küçülmenin %8,1 seviyesine ulaşabileceği ifade edildi. Bu oranlar, OECD ülkeleri genel ortalamasında beklenen küçülmelerin gerisinde kalsa da Türkiye’nin 2018’den bu yana içinde bulunduğu ekonomik yavaşlama ile beraber değerlendirildiğinde Türkiye ekonomisinin kırılganlığına işaret ediyor. Bu doğrultuda, Türkiye  ekonomisinin toparlanma sürecinde uluslararası işbirlikleri azami önem teşkil ediyor.
isbirligi_data.jpg
Katılımcılara anketimizde “Koronavirüs sonrası Türkiye diğer ülkelerle ekonomik işbirliğini artırmalı mı, aynı mı kalmalı yoksa ulusal çıkarlarını mı ön planda tutarak azaltmalı mı?” sorusunu sorduk. Genel sonuçlara baktığımızda katılımcıların %44’ünün Koronavirüs sonrası diğer ülkeler ile ekonomik işbirliklerinin artması gerektiğini düşünüyor. Katılımcıların %23’ü bu işbirliklerinin azalması gerektiğini düşünürken, %33’ü işbirliklerinin salgın öncesi dönem ile aynı kalması gerektiğini düşünüyor. %23,1’in ise ekonomik işbirliklerinin azaltılması gerektiğine ilişkin görüş bildirmesi, toplumun azımsanamayacak bir bölümünde dış borçlanmaya ilişkin endişelerin yer aldığını gösteriyor.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın