Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüsün Hanehalkina Etkileri II

Koronavirüs salgınının beraberinde getirdiği ekonomik kriz hanehalkının ekonomik durumunu derinden etkilemeye devam ediyor. Yaz aylarında vaka sayılarının azalması ile normalleşme sürecinin başlaması hanehalkını olumlu yönde etkilemiş olsada, vaka sayılarındaki artışın bir süredir devam ediyor olması yeniden zorlu günlerin bizi beklediğini gösterir nitelikte. Pandeminin başlangıcında yani Nisan ayının ilk haftalarında salgının hanehalkına etkilerini görmek adına birkaç soru sormuştuk. Aynı soruları Eylül ayının ikinci anketinde tekrar sorarak geçtiğimiz 5 ay içerisinde nelerin değiştiğini analiz ettik.
Koronavirüsün Hanehalkına Etkileri II-Data.jpg
Genel sonuçlara baktığımızda Nisan ayının ilk haftasına göre ciddi anlamda artış yaşandığı görüldü. Katılımcıların yakın aile üyelerinden birisinin işten çıkarılma oranı %25 seviyesinden %38 seviyesine geldi. Benzer bir şekilde katılımcıların yakın aile üyelerinden birisinin ücretsiz izine çıkarılma oranı %26 seviyesinden %40 seviyesine yükseldi. Maaşın azaltılması ifadesi ise Nisan ayı seviyesine göre 3 puan azalarak %42 seviyesine geldi. Son olarak katılımcıların yakın aile üyelerinden kendi işinde gelir kaybı yaşama oranı %23 seviyesinden %67 seviyesine yükseldi.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın