Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüsün İşgücüne Etkileri II

Korona virüs krizi hayatımızda pek çok ilki tecrübe etmemize neden oldu. 100 yılda bir görülen pandeminin yanı sıra geçtiğimiz hafta tarihte ilk kez vadeli petrol kontratları negatif seviyeye geldi. Salgın krizinin finansal piyasalar üzerindeki etkilerini görmeye başlasak da reel sektör üzerindeki etkilerini henüz tam anlamıyla görmedik. Ancak geçtiğimiz ay ABD’de işsizlik başvurularının rekor seviyelere gelmesi diğer pek çok ülkede de benzer sorunların yaşanabileceğinin bir göstergesi. Bu noktada ülkelerin açıkladıkları ekonomik yardım paketlerinin ne derece etkili olacaklarını önümüzdeki aylarda göreceğiz. Türkiye Raporu olarak Nisan ayının başında düzenlediğimiz ankette salgın krizinin istihdam ve gelire etkilerini sormuştuk, Nisan ayı ortasında düzenlediğimiz ankette aynı soruları tekrar sorarak karşılaştırmalı bir analiz yaptık.
corona_isgucu2_data.jpg
Anketimizde “Korona virüsün sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle, yakın aile üyeleriniz sayacağım durumlardan hangilerini yaşadılar?” sorusunu sorduk ve katılımcılardan sunulan beş ifadeye katılıp katılmadıklarını belirtmelerini istedik. Yeni anket sonuçlarına baktığımızda katılımcıların %41,8’i “işten çıkarılma” ifadesine katılırken, %37,1’i “ücretsiz izne çıkarılma” ifadesine katıldığını belirtti. Bu sonuçları Nisan ayının başında düzenlediğimiz anket ile karşılaştırdığımızda iki ifade için de ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Nisan ayının ikinci haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan üç ay boyunca işten çıkarmaların yasaklandığını açıklamıştı. Tüm bunları göz önünde bulundurarak istihdam kaybının kayıt dışı ekonomide gerçekleştiğini söylemek mümkün. Öte yandan, “Maaşın azaltılması” ve “Kendi işi olanların işlerinin azalmasından dolayı gelir kaybı” ifadelerinde Nisan ayı başına göre düşüş söz konusu. Son olarak sunulan sorunlardan hiçbirini yaşamadığını belirten katılımcıların ay başına kıyasla %9 düştüğünü söyleyebiliriz.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın