Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kripto Paralar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 1921 Mart tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1505 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Bitcoin Aralık 2020’de hızlı bir yükselişe geçtiğinden beri sık sık gündem olmaya devam ediyor. Bitcoin’in yükselişiyle birlikte kripto paraların popülerliği artarken, Tesla gibi şirketlerin yüksek hacimlerde kripto para yatırımı yapması kripto paralar için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bir kesim tarafından hızlı para kazanma yolu olarak görülen kripto para piyasalarında yeni yatırımlarla birlikte bir çok yeni proje ve onların altcoinleri ortaya çıktı. Dalgalanmaların çok sık yaşandığı ve pek çok kesim tarafından bu yönü ile eleştirilen kripto para piyasalarında yatırım yapmak için finans bilgisi kadar blockchain teknolojisine dair bilgi sahibi olmak da önemli. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her gün yeni küçük ve büyük yatırımcıların katıldığı ve hızla büyüdüğü kaydedilen kripto paralar konusunda toplumun görüşlerini Mart ayının ikinci anketinde araştırdık.

Anketin ilk aşamasında katılımcılara “Bitcoin gibi kripto paralar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?” sorusunu syönelttik. Katılımcıların yarısından fazlası kripto paralar hakkında hiç bilgi sahibi olmadıklarını söylediler. Yalnızca %4,7’lik azınlık kripto paralar konusunda bilgisine güveniyor. %43,8 ise kripto paralara dair bilgisi yüzeysel veya deneysel seviyede kalanlar olarak düşünülebilir.

Araştırmamızın ikinci kısmında ise bilgi seviyesine ek olarak katılımcıların kripto para piyasasında yatırımları olup olmadığını anlamaya çalıştık. Son zamanlarda kripto para piyasalarına olan ilgi çeşitli mecralarda artmış ve bu alanda yeni girişimler ortaya çıkmış olsa da 92.7% kripto paralara hiç yatırım yapmamış. Bilgi seviyesi kırılımında da hiç bilgi sahibi olmayanların çoğunlukta olduğunu hatırlarsak, kripto paraların toplum içinde yaygın olduğunu söylemekten henüz uzağız.

Son olarak, bugün itibari kripto para yatırımı bulunan veya daha önce yatırımda bulunmuş olan katılımcılara yatırımlarının arkasındaki temel sebebin ne olduğunu sorduk. Hızlı para kazanmak, eğlence veya uzun dönem yatırım kripto paralara ilgi için 3 ana sebep olarak öne çıkıyor. Kripto paraları ödeme yapmak için kullananların oranı ise sadece 6.1%. Uzun dönem yatırım yapmak, yatırımını çeşitlendirmek ve para transferi yapmak için kripto para kullananların toplam oranı 49.3%. Diğer 50.7% hızlı para kazanmak, trendi kaçırmamak ve/veya eğlence amacıyla kripto paralara ilgi gösteriyor.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın