Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kriz Başlangıcından Beri Geçiminizi Nasıl Sağlıyorsunuz?

Dün yayınlamış olduğumuz araştırmamızda toplumun yaklaşık %30’unun doğalgaz faturası, elektrik faturası veya ev kirasını ödemekte sorun yaşadığını belirtmiştik. Ek olarak kredi kartı ödemeleri hakkında sorduğumuz sorular sonucu toplumun %22’sinin kredi kartı borcunun minimumunu ödeyemediğini tespit etmiştik. Bunlara bağlı olarak içinden geçtiğimiz bu zor dönemde vatandaşın geçimini sağlamak için neler yaptığını merak ettik. Buradan hareketle katılımcılara “COVID19 salgını başlangıcından beri, geçiminizi sağlamak için sayacaklarımdan hangisini yaptınız?” sorusunu sorduk ve sunulan beş ifadeye “Evet” veya “Hayır” cevabını vermelerini istedik.
gecim_data.jpg
Sonuçlara baktığımızda vatandaşın geçimini sağlamak için en çok Türk Lirası birikimlerini harcadığını veya bankadan kredi aldığını gördük. Daha detaylı bakmak gerekirse katılımcıların %28,2’si Türk lirası birikimlerini harcadığını belirtirken, %28’i bankadan kredi aldığını ifade etti. En yaygın üçüncü yöntem ise %18,6 ile yakın çevreden yani arkadaş ve aile üyelerinden borç almak olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak katılımcıların TL birikimi dışındaki altın veya döviz birikimlerini bozdurmak veya ev, araba, arsa veya dükkan gibi varlıklarını satmak yoluna çok başvurmadığını gördük.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?