Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Marmara Denizi Hakkında Endişeli misiniz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2–5 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1512 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Marmara Denizi’nde görülen ve hızlı bir şekilde yayılarak başta deniz canlıları olmak üzere tüm ekosisteme tehdit yaratan deniz salyası Kuzey Ege ve hatta Karadeniz’de de görülmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında alınan kararlar neticesinde temizlik çalışmalarına başlandığını duyurmuştu. Deniz salyasının yeniden görülmesi ve bu doğa felaketine neden olan sebeplerin araştırılması konusunda CHP’nin önergesi iktidar partileri tarafından reddedildi. Tüm bu gelişmeler ışığında toplumun Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası konusunda ne kadar endişeli olduğunu merak ettik ve Haziran ayının ilk anketinde sorduk.

Katılımcılara Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası konusunda ne kadar endişeli olduklarını sorduğumuzda %76 Çok endişeli / Endişeli olduğunu ifade etti. %12 endişeli olmadığını belirtirken, %11 konudan haberi olmadığını söyledi. Yaklaşık %50 oranında katılımcının “Çok endişeliyim” yanıtını vermesi yaşanan bu doğa felaketinin toplumun geniş kesimlerinde çok önemli bir sorun olarak görüldüğünü göstermekte.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?